Chcesz łatwo odblokować bootloader w smartfonie LG? Zostało Ci niewiele czasu

To się musiało prędzej czy później zdarzyć. LG ogłosiło zakończenie wsparcia dla serwisu Mobile Developer, a co za tym idzie, również dla narzędzia służącego do odblokowania bootloadera w smartfonach firmy.

Koniec wsparcia dla narzędzi deweloperskich

LG ogłosiło w kwietniu tego roku, że kończy ze sprzedażą smartfonów. Dział mobilny został zamknięty kilka miesięcy temu, lecz na rynku wciąż funkcjonuje wiele urządzeń koreańskiego producenta. Po ogłoszeniu zamknięcia jednej z gałęzi działalności, zapewniono dostarczanie aktualizacji dla ostatnich flagowców przez nawet trzy lata.

Nic jednak nie mówiono o dalszym wsparciu portalu deweloperskiego. Jak można było się domyślić, nie mogło być ono kontynuowane w nieskończoność. Teraz producent ogłosił zamknięcie tego serwisu wraz z końcem bieżącego roku. Strona LG Developer poświęcona smartfonom zostanie wygaszona 31 grudnia 2021 roku.

Komunikat na stronie LG Mobile Developer mówiący o zamknięciu serwisu
Komunikat na stronie LG Mobile Developer (fot. Tabletowo.pl)

Odblokowanie bootloadera będzie o wiele trudniejsze

Wiąże się to z porzuceniem wszystkich dotychczasowych narzędzi deweloperskich, udostępnionych przez LG twórcom aplikacji na smartfony. Wśród nich znajduje się również podstrona umożliwiająca uzyskanie klucza odblokowującego bootloader w urządzeniu.

Oznacza to, że smartfony producenta, których program rozruchowy nie zostanie odblokowany oficjalnym narzędziem przed końcem tego roku, stracą najprostszy i najszybszy sposób, by to zrobić. Z tego powodu instalacja niektórych modyfikacji może być utrudniona lub wręcz niemożliwa.

Oczywiście oficjalna metoda oferowana przez producenta to nie jedyny sposób na wejście w świat Custom ROM-ów. Użytkownicy forum XDA zajmują się łamaniem bootloaderów i innych zabezpieczeń w smartfonach. Nie da się jednak ukryć, że metody zapewniane przez producentów urządzeń są zdecydowanie szybsze, prostsze i niosą za sobą nieco mniejsze ryzyko uceglenia urządzenia.

smartfon LG Velvet smartphone fot. Tabletowo.pl
fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl

Narzędzie do odblokowania bootloadera od LG będzie dostępne jeszcze przez niecały miesiąc. Za jego pomocą można ominąć zabezpieczenia na wybranych urządzeniach producenta. Są to:

  • seria G: modele od G4 do G8s,
  • seria V: modele od V10 do V60,
  • LG Velvet.

Koreański producent zapewnia, że po zamknięciu serwisu LG Mobile Developer wszystkie dane skojarzone z użytkownikami zostaną usunięte, chyba że ich przechowywanie jest wymagane prawem w danym kraju.