(fot. Apple)

Sprzedaż iPhone’ów przez LG wzbudza sporo kontrowersji. Niektórzy się sprzeciwiają

Jak wykorzystać salony LG, z których znikną smartfony koreańskiego producenta? Według Apple, najlepiej nadadzą się one do sprzedaży iPhone’ów. Nie wszyscy są jednak zachwyceni z tego pomysłu.

Reklama

LG jako sprzedawca iPhone’ów?

Południowokoreański producent postanowił zwinąć się z rynku smartfonów, skupiając się na innych filarach swojej działalności. Szkoda, bowiem niejednokrotnie udowodnił, że potrafi tworzyć naprawdę ciekawe urządzenia, a także nie boi się bardziej innowacyjnego podejścia.

Według wcześniejszego raportu, całą sytuacją zainteresował się zespół Tima Cooka. Apple ma bowiem prowadzić wstępne rozmowy, które zakładają współpracę z LG. Firma z Korei Południowej miałaby sprzedawać iPhone’y w swoich salonach, na rodzimym rynku. Docelowo nawet w około 400 oficjalnych sklepach. W ten sposób Apple zyskałoby dodatkową możliwość dotarcia do klientów, a niewykluczone, że również przełożyłoby się to na zwiększenie sprzedaży iPhone’ów.

Plany wzbudzają liczne kontrowersje

Jak informuje TheKoreaHerald, zamiary Apple spotkały się z reakcją lokalnych dystrybutorów smartfonów, a także Koreańskiej Komisji ds. Partnerstwa Korporacyjnego. Nie brakuje opinii, że takie działania byłyby złamaniem prawa przez LG.

smartfon LG Wing 5G smartphone
LG Wing (fot. Katarzyna Pura, Tabletowo.pl)

Wspomniana komisja powołuje się na pakt, który w 2018 roku został podpisany przez LG. Według niego, firma zobowiązała się dążyć do umożliwienia konkurowania mniejszym graczom w branży. Podobną umowę podpisał również Samsung. W dużym skrócie, dwóch największym producentów smartfonów zobowiązało się ograniczyć sprzedaż wyłącznie swoich urządzeń we własnych salonach, aby nie rywalizować z mniejszymi dystrybutorami.

Należy jednak zaznaczyć, że pojawiają się głosy o zmianie założeń umowy. Wynika to z prostego faktu – LG nie będzie już sprzedawać i produkować własnych smartfonów. W związku z tym, niekoniecznie musi wciąż godzić się na wcześniej nałożone ograniczenia. Komisja wskazuje, że obie strony będą musiały skoordynować i wypracować nowe porozumienie w tej sprawie, aczkolwiek nic nie jest jeszcze pewne. Tym bardziej, że sprzedaż iPhone’ów wzbudza sprzeciw słabszych graczy, którzy obawiają się sporej utraty zysków po rozpoczęciu współpracy LG z Apple.