Poradnik Last Minute – który telewizor w dobrej cenie warto kupić jeszcze przed świętami?

Do pierwszej gwiazdki zostało jeszcze parę chwil – to wręcz ostatni dzwonek na wszelkie przygotowania. Jeśli okres świąteczny planujecie spędzić z bliskimi przed telewizorem, warto pomyśleć o zmianie telewizora – najlepiej na taki w atrakcyjnej cenie. Na ostatnią chwilę polecamy pewniaki, które łatwo znajdziecie w szerokiej dystrybucji.

Mój wybór padł na popularne modele, które są łatwo dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych. Takie, które rzeczywiście mogą lada dzień trafić do waszych domów.

W zestawieniu znalazły się modele 55- i 58-calowe z racji ich największej popularności – to właśnie takie rozmiary są najczęściej poszukiwane. Dla osób przesiadających się z 32 lub 40 cali, ekran 55-calowy zdecydowanie będzie już dużym telewizorem. Oczywiście nie brakuje na rynku ekranów 65-calowych i większych. O tych największych telewizorach możecie przeczytać w oddzielnym materiale.

Pięć telewizorów w tym samym rozmiarze i zupełnie różne ceny

Aby ułatwić wam wybór, zestawiłem jedynie pięć modeli o zbliżonych gabarytach, natomiast niezwykle różnorodnych. Także różnica w cenie jest znacząca – najtańszy model kosztuje 1999 złotych, a najdroższy aż 5499 złotych. Wynika to z dodatkowych funkcji, lepszych parametrów obrazu czy zupełnie innej technologii wyświetlania.

Pewne jest jednak, że wybierając jeden z tych telewizorów odpowiednio dopasowując go do swoich oczekiwań i budżetu, będziecie zadowoleni. Spędzicie nie tylko święta, ale kolejne miesiące, a właściwie lata, użytkując fajny, nowoczesny telewizor.

Życzę wam oczywiście, aby radość z nowego ekranu była tylko dodatkiem. Niech to, co na telewizorze, nie przysłoni nam codzienności i okazji do czasu spędzonego z bliskimi.  

A tymczasem sprawdźcie, jakie telewizory warto nabyć.

JVC LT-58VA8000

Turecki Vestel korzysta z licencji do kultowych japońskich marek JVC, Toshiba, Hitachi. Produkuje przy tym tanie telewizory, o niezłym designie i dobrej funkcjonalności. Tak też jest z VA8000.

To 58-calowy telewizor z matrycą VA, delikatną ramką i zgrabną nóżką. Ekran oferuje wsparcie też dla Dolby Vision, choć jasność jest tu typowa dla tej półki telewizorów i nie przekracza 350 nitów. Istotne jest to, że w VA8000 znajdziemy system Android TV z gwarancją aktualizacji w trzech kolejnych latach.

Jest to więc tani telewizor, ale ze sporymi możliwościami. Jeśli nie zwracacie szczególnej uwagi na jakość obrazu i płynność ruchu, to nie będziecie zawiedzeni i sprzęt będzie w zupełności wystarczający. 

JVC LT-58VA8000 w Media Expert

Philips 58PUS8535

W Philipsie w 2019 roku wpadli na pomysł, aby promować nie tylko topowe telewizory, ale też stworzyć bardzo rozsądny model klasy średniej. W dodatku ubrali go w mocny marketing, używając stwierdzenia „The One” – za tym hasłem miały iść duże możliwości multimedialne, solidne wykonanie i niezłe parametry obrazu. Seria The One/The Performance rzeczywiście stała się hitem. W 2020 roku doczekała się lekkiego odświeżenia i jest nim właśnie model PUS8535.

To telewizor wciąż z matrycą VA 60Hz, ale za to z procesorem obrazu P5, rzeczywiście dającym niezłe efekty, zarówno jeśli chodzi o płynność ruchu, jak i ostrość obrazu czy upscaling treści.

W telewizorze znajdziemy wsparcie dla wszystkich formatów HDR – HDR10, HDR10+, Dolby Vision. Znalazło się nawet wsparcie dla dźwięku Dolby Atmos i systemu multiroom audio DTS Play-Fi. Za multimedialność odpowiada Android TV 9.0. Natomiast smaczku całej konstrukcji dodają metalowe elementy obudowy i jej ogólna estetyka, a także technologia Ambilight. Dzięki Ambilight mamy wrażenie, że ekran jest większy i w dynamiczny sposób tworzony jest klimat w pomieszczeniu.

Philips 58PUS8535 w Media Expert

Samsung 55Q80T

Oferta telewizorów Samsunga jest szeroka i trudno znaleźć w niej słabe punkty, chociaż dziwią takie produkty, jak Q60T, gdzie – mimo zastosowania matrycy QLED – mamy odświeżanie jedynie 60 Hz. W tym zestawieniu wybór padł na bardzo mocny model, jakim jest Q80T. Telewizor ten kilka miesięcy po premierze jest już świetnie wyceniony, a w swojej cenie oferuje bardzo dużo.

Po pierwsze, jest to telewizor z wielostrefowym tylnym podświetlaniem, dzięki któremu mamy naprawdę równomierną czerń, dobry kontrast oraz dużą jasność zarówno przy standardowych treściach, jak i HDR.

Samsung Q80T wyposażony jest też w HDMI 2.1 i, w połączeniu z niskim input lagiem oraz trybem Motion Plus Gra (czyli upłynniaczem rozgrywki), jest świetną propozycją dla graczy. Całość wieńczy szybki, stabilny i pełen aplikacji system Tizen. 

Samsung 55Q80T w Media Expert

Sony 55XH90

Bezpośredni rywal dla Samsunga Q80T. Jest to niezwykle ciekawe, gdyż Sony w swoich telewizorach często jest znacznie droższe od konkurentów, przez co niestety wiele modeli tego japońskiego producenta robi się mało atrakcyjnych.

Seria XH90, zastępuje serię XF90, która na rynku była niemal trzy lata. Jeśli ten ruch zostanie powtórzony, to XH90 ma szansę w 2021 roku stać się jeszcze większym hitem.

Wsparcie dla HDMI 2.1, obsługa Dolby Vision, estetyczna forma oraz Android TV to mocne strony tego telewizora. Jest to solidny sprzęt, który zdecydowanie nie zawiedzie nabywcy.

Sony 55XH90 w Media Expert

Sony XH90

LG 55OLED CX

Wisienką w naszym zestawieniu jest LG OLED CX, czyli referencyjny telewizor w technologii organicznej. Na rynku jest jeszcze wiele droższych modeli, czasem ciekawszych, lepszych również pod niektórymi względami. OLED CX jest jednak ekranem kompletnym.

To telewizor ze świetnym odwzorowaniem kolorów, niesamowitą czernią i smukłym designem. Za multimedia odpowiada funkcjonalny webOS, nie brakuje też rozwiązań dla graczy. To wybór, który będziecie sobie chwalić. Natomiast warto się jednak racjonalnie zastanowić czy te detale i możliwości warte są dopłaty względem innych telewizorów.

LG 55OLEDCX w Media Expert

Poniżej najważniejsze informacje w formie tabeli:

ModelJVC LT-58VA8000 Philips 58PUS8535 Samsung 55Q80T Sony 55XH90 LG 55OLEDCX 
System Smart TVAndroid TVAndroid TVTizenAndroid TVWebOS
Istotne funkcjepodstawowy ekran dla mniej wymagającychAmbilightHDMI 2.1, Motion Plus GraHDMI 2.1OLED, HDMI 2.1
cena1999 złotych2999 złotych3899 złotych3999 złotych5499 złotych
ofertalinklinklinklinklink

Planujecie zakup telewizora jeszcze przed świętami? Jeśli tak, dajcie koniecznie znać, na jaki model się zdecydowaliście.