Xiaomi Mi Band 5 / fot. Kacper Żarski
Po kolei: Honor Band 4R, Samsung Gear S2, Xiaomi Mi Band 4, Xiaomi Mi Band 5 (globalna), Xiaomi Mi Band 5 (chińska) / fot. Kacper Żarski

Który inteligentny zegarek albo opaskę wybrać? Podpowiadamy!

W dzisiejszym poradniku z serii Co kupić przyjrzymy się inteligentnym zegarkom i opaskom. Sprawdzimy, na które z nich szczególnie warto zwrócić uwagę.

Od ekstrawagancji do powszechności w kilka lat

Kiedy pierwsze inteligentne zegarki pojawiały się na rynku, wiele osób traktowało je jako zupełnie zbędny dodatek do smartfona. Wszystko dlatego, że były obarczone szeregiem niedomagań początkowych modeli, istotnie potrafiącymi sprawiać problemy.

Bardzo krótki czas pracy na baterii, niewystarczający nawet na jeden, pełny dzień użytkowania, problemy ze stabilnością połączenia ze smartfonem czy z płynnym odbieraniem powiadomień sprawiały, że wielu klientów odkładało zakup na później. Nie bez znaczenia był też relatywnie niewielki wybór tych urządzeń i dość wysoka cena.

Dodatkowo, do głosu doszli zwolennicy klasycznych, analogowych zegarków podkreślający, że te, choć nie mają funkcji smart, prezentują się zdecydowanie lepiej, są niezawodne i nie trzeba ich podłączać do ładowania. Dodatkowo, zegarki analogowe to część biżuterii – właściwie dobrane nadają szyku i mogą stać się elegancką pamiątką na wiele długich lat, czasem wręcz z pokolenia na pokolenie. W przypadku smartwatchy – to nie do pomyślenia.

Mimo tych niedogodności, w sprzedaży pojawiało się coraz więcej modeli inteligentnych zegarków i opasek sportowych. Coraz bardziej doskonałe technicznie, coraz bardziej dopracowane i zdecydowanie bardziej zróżnicowane. Niektóre zyskały zdecydowanie bardziej elegancki wygląd, a nawet możliwość swobodnej wymiany pasków.

Znacznie zmieniła się również kwestia dostępności inteligentnych akcesoriów do smartfonów. Najprostsze opaski można kupić już za kilkadziesiąt złotych, nie brakuje również zaawansowanych zegarków dla sportowców, których cena sporo przekracza 2500 złotych. Krótko mówiąc – jest w czym wybierać.

A skoro jest w czym wybierać, my również wybraliśmy i zapraszamy na krótki przegląd modeli, które warto wziąć pod uwagę. Jako że partnerem materiału jest sklep Media Expert, wszystkie linki w tekście prowadzą do ofert dostępnych w internecie oraz na półkach sklepów stacjonarnych naszego partnera.

Partnerem materiału jest Media Expert

Propozycje zostały podzielone na kilka grup, zgodnie z najistotniejszym kryterium zakupu, przyświecającym wyborowi danego urządzenia.

Najbardziej atrakcyjna cena

Rekomendacje zaczniemy od wyboru propozycji najtańszych, dostępnych dla zdecydowanej większości kupujących. W tej kategorii bardzo trudno o jakąkolwiek odkrywczość, jest bowiem całkowicie zdominowana przez firmę Xiaomi i jej dwa produkty – Xiaomi Mi Band 4 i jego następcę – Mi Band 5.

Już za mniej niż 100 złotych otrzymujemy opaskę wyposażoną w ekran AMOLED, obsługę powiadomień ze smartfona, pulsometr i możliwość rejestracji niektórych aktywności fizycznych. Jako że opaska nie ma wbudowanego GPS, do rejestracji aktywności na zewnątrz potrzebuje jednak stałego połączenia ze smartfonem. Mimo że jest niezwykle małym urządzeniem, jej wyświetlacz jest wystarczająco wygodny w obsłudze a bateria pozwala na kilka długich dni pracy.

Mi Band 5 i Mi Band 4 mają bardzo zbliżone wartości podczas mierzenia pulsu / fot. Kacper Żarski

Niebagatelną kwestią, decydującą o zakupie Xiaomi Mi Band 4, jest też bardzo szeroki wybór kompatybilnych opasek, które potrafią diametralnie odmienić jej wygląd. W chińskich sklepach wysyłających towary do Polski dosłownie roi się od opasek zarówno tych najprostszych, jak i bogato zdobionych. Co istotne, zamienne opaski z chińskich sklepów są BARDZO tanie, przez co w cenie jednego zamiennika do droższych konstrukcji, można mieć ich kilkanaście.

Xiaomi Mi Band 4 w Media Expert

Xiaomi Mi Band 5 i Xiaomi Mi Band 4 / fot. Kacper Żarski
Xiaomi Mi Band 5 i Xiaomi Mi Band 4 są niemal identyczne, a opaski mają różne / fot. Kacper Żarski

Dysponując nieco większą ilością gotówki można zdecydować się na odświeżony model – Xiaomi Mi Band 5. Zawiera w sobie szereg usprawnień, w tym nieco większy wyświetlacz i zmiany w oprogramowaniu, pozwalające np. monitorować cykl menstruacyjny.

Różnice między modelami opisał Kacper w tym materiale, dlatego wahających się między wyborem którejś z tych opasek zapraszam do jego publikacji. Zacytuję jedynie konkluzję, która wiele mówi o obu modelach:

Xiaomi Mi Band 5 to świetna opaska warta swojej ceny. Nie ma jednak zbyt wielu nowości i zmian, przez co nie widzę konieczności wymiany Mi Band 4 na nowszy model. Jednak mając starszy model lub nie mając żadnej smart opaski, ta nowsza wersja wydaje się już lepszym wyborem.Kacper Żarski, Tabletowo.pl

Xiaomi Mi Band 5 w Media Expert

Xiaomi Mi Band 5 / fot. Kacper Żarski
W Mi Band 5 możemy odrzucić lub wyciszyć połączenie. Odbieranie nie jest możliwe / fot. Kacper Żarski

Jako alternatywę dla opasek Xiaomi mogę polecić produkt marki należącej do Huawei – Honor Band 5. Ta, w zamian za bardziej zaawansowane mechanizmy monitorowania zdrowia i dokładniejszą rejestrację kroków i treningów, nie oferuje jednak możliwości wymiany pasków na uniwersalne montowane na teleskopy (są jedynie dedykowane), co dla niektórych może być sporym problemem.

Honor Band 5 w Media Expert

Wzornictwo, długi czas pracy na baterii

Jeśli zależy nam na ładnym wzornictwie, warto zwrócić uwagę na jedne z najładniejszych zegarków inteligentnych, jakie można obecnie nabyć. Wzornictwem przywodzą na myśl analogowe konstrukcje, a i jakość wykonania nie wzbudza żadnych zastrzeżeń.

Mowa tutaj o propozycjach od firmy Huawei – Huawei Watch GT 2 Classic oraz Watch GT 2 Elegant. Oba, właśnie z uwagi na design, mogą być bardzo ciekawą alternatywą dla osób szukających następcy dla zegarka analogowego.

Huawei Watch GT 2 Classic w Media Expert

smartwatch Huawei Watch GT 2 Classic
Huawei Watch GT 2 Classic (fot. Huawei)

Szczególnie ciekawym rozwiązaniem, dedykowanym kobietom, jest model Watch GT 2 Elegant. Mimo że skrywa w sobie zaawansowaną elektronikę i wszystko to, co potrzebne w inteligentnym zegarku, legitymuje się naprawdę niewielką grubością, co znacząco przyczynia się do poprawy komfortu noszenia na nadgarstku.

Pamiętajcie jednak, że smartwatche Huawei to takie trochę bardziej rozbudowane opaski inteligentne – pod względem funkcji są dość ubogie.

Huawei Watch GT 2 Elegant w Media Expert

Dla sportowców

Sporą grupę użytkowników inteligentnych zegarków stanowią sportowcy i osoby, dla których aktywność fizyczna to bardzo istotna część życia. Mogą oni wybierać między konstrukcjami od takich marek jak Polar, Suunto czy Garmin i to właśnie produkty tego ostatniego chciałbym zarekomendować w szczególności.

Mimo ostatnich problemów wywołanych atakiem ransomware, to właśnie urządzenia Garmina mogą pochwalić się niezawodnym systemem monitorowania treningów, szerokim wachlarzem akcesoriów dodatkowych i możliwością eksportu danych do niemal wszystkich istotnych serwisów dla osób lubiących wymieniać się danymi o swojej aktywności z innymi.

Spośród produktów Garmina warto zwrócić uwagę na model już ikoniczny – Garmin Fenix 6. To niemalże kompleksowe narzędzie do monitorowania treningów, a z uwagi na bardzo precyzyjny odbiornik GPS i trwałość konstrukcji, chętnie sięgają po niego również żołnierze, funkcjonariusze straży granicznej oraz strażacy.

Cena przekraczająca ponad 2000 złotych sprawia, że to model wyłącznie dla tych, którzy istotnie potrzebują jego funkcji, jednak nabywcy mogą spać spokojnie – będą zadowoleni.

Garmin Fenix 6 w Media Expert

Znacznie tańszą i bardziej cywilną propozycją jest model Garmin Venu. Łączy w sobie wszystko to, co w zegarkach Garmina najlepsze, z nieco bardziej stonowanym wzornictwem, lepiej komponującym się z większością stylizacji. Będzie też odczuwalnie mniejszy i lżejszy.

Garmin Venu w Media Expert

Co istotne, proponowane zegarki Garmina oferują system płatności mobilnych Garmin Pay, dostępny w niektórych polskich bankach, przez co można wykorzystywać je do płacenia w sklepach zamiast karty płatniczej czy smartfona.

Dla posiadaczy iPhone’ów

Osobom, które na co dzień korzystają ze smartfonów Apple, nie sposób zarekomendować czegokolwiek innego jak tylko zegarka wymyślonego jako idealny towarzysz każdego iPhone’a, czyli Apple Watch.

Jego popularność mówi sama za siebie – Apple Watch to zdecydowany lider sprzedaży w dziedzinie urządzeń ubieralnych w skali świata. Obecnie, w sprzedaży dostępne są dwie generacje urządzenia: trzecia i piąta. Już pierwsza, kosztująca mniej niż 1000 złotych, oferuje znakomitą synchronizację ze smartfonami Apple, czytelny, ładny wyświetlacz oraz podstawowe narzędzia monitorowania zdrowia i aktywności fizycznej.

Apple Watch Series 3 w Media Expert

Warto jednak dopłacić i skusić się na Apple Watch Series 5. Zdecydowanie węższe ramki wokół ekranu sprawiają, że urządzenie wygląda bardziej atrakcyjnie od poprzednika, a zaawansowane metody monitorowania zdrowia, w tym możliwość przeprowadzenia prostego badania EKG to jego dodatkowe atuty. Więcej o zegarku dowiecie się z recenzji Watch Series 5.

Apple Watch Series 5 w Media Expert

Apple Watch Series 5 (fot. Miłosz Starzewski/Tabletowo.pl)

Do płatności mobilnych

Obecnie, z płatności mobilnych, można korzystać w czterech rodzajach zegarków inteligentnych:

  • z systemem operacyjnym Wear OS by Google,
  • Apple Watch,
  • zegarki Garmina wspierające Garmin Pay,
  • zegarki Fitbit z Fitbit Pay.

Te ostatnie nie cieszą się w Polsce nadmierną popularnością – z danych przekazanych przez mBank wynika, że z płatności w Fitbit Pay skorzystało jedynie ponad 300 klientów tego banku, dlatego powstrzymamy się od rozwijania się na ich temat.

Najciekawszym zegarkiem z Wear OS by Google okazuje się być debiutujący na polskim rynku Oppo Watch i to właśnie w jego kierunku spojrzałbym, szukając czegoś z systemem operacyjnym od Google. Jest też cała plejada zegarków od Fossila i jego licznych brandów.

Oppo Watch w Media Expert

Posiadaczy iPhone’ow odsyłam rozdział wyżej, a zainteresowanych produktami z Garmin Pay – dwa rozdziały wyżej. Wspomnę jedynie, że system Garmin Pay oferuje nawet dość leciwy model Garmin Vivoactive 3, który dostępny jest w niektórych sklepach internetowych za mniej niż 800 złotych.

Zegarek uniwersalny (choć nie do końca w Polsce)

Pisząc o inteligentnych zegarkach i opaskach sportowych nie sposób pominąć jednego z ich najistotniejszych producentów – Samsunga. A skoro Samsung, to watro przyjrzeć się jego najnowszemu modelowi – Samsung Galaxy Watch 3.

Zdecydowałem się na poświęcenie mu odrębnej kategorii niniejszego poradnika, ponieważ jest urządzeniem niemalże kompletnym i uniwersalnym. Świetnie godzi w sobie zastosowania typowo casualowe z zaawansowanymi funkcjami zdrowotnymi i sportowymi, a wszystko to przy zachowaniu atrakcyjnego, klasycznego wzornictwa. O tym, z jak dobrym zegarkiem mamy do czynienia niech świadczy ocena Kasi – 9/10 to na naszym portalu rzadkość zarezerwowana właściwie tylko dla topowych konstrukcji.

Za co ten odjęty punkt? Przede wszystkim za to, że Samsung nie zdecydował się na udostępnienie swojego systemu płatności – Samsung Pay dla klientów z Polski i nie współpracuje z żadnym polskim bankiem. Mimo tego mankamentu, Samsung Galaxy Watch 3 bezwzględnie zasługuje na rekomendację.

Samsung Galaxy Watch 3 w Media Expert

Inteligentny zegarek – akcesorium bezwzględnie konieczne?

Spora popularność i różnorodność modeli smartwatchy i opasek sportowych sprawia, że te stają się rozwiązaniem, po które sięga coraz więcej osób. Czy to oznacza, że obecnie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie smartfona bez jego nadgarstkowego przedłużenia? W mojej opinii, zdecydowanie nie, jednak jeśli już ktoś zdecyduje się na zakup tego typu urządzenia, trudno będzie mu wrócić do analogowych zegarków. Te inteligentne są naprawdę wygodne!