PlayStation 5 i Xbox Series X już do kupienia w Polsce? Wydawało mi się, że 1 kwietnia mamy już za sobą

Nowa generacja konsol zawsze wzbudza ogromne emocje, a w sieci często pojawiają się kolejne wątpliwej jakości przecieki. Prezentacja specyfikacji PlayStation 5 wywołała w internecie burzę, bowiem Sony jedynie zanudziło znaczną część publiki i nie przedstawiło fanom zbyt wielu konkretów odnośnie swojego najnowszego sprzętu. Jeden ze sklepów funkcjonujących na terenie Polski, pomimo braku oficjalnych danych od producenta, umieścił w swojej ofercie PS5 i wycenił konsolę na bardzo wysoką, wręcz nierealną kwotę.

Reklama

Nowa generacja w cenie bardzo mocnego komputera? Szczerze wątpię

Konsola PlayStation 4 Pro w dniu premiery kosztowała około 1700 złotych. Nie była to mała kwota jak za jedynie trochę ulepszoną, kilkuletnią konsolę, jednak cena szła w parze z płynniejszym doświadczeniem i to w rozdzielczości 4K. Według sklepu Proshop, za PlayStation 5 przyjdzie nam zapłacić prawie dwa i pół raza więcej niż za wzmocnioną poprzedniczkę. 

Reklama

Co ciekawe, poza konsolą Sony na stronie sklepu pojawił się też najnowszy Xbox i również został wyceniony na całe 4036 złotych. To bardzo wysoka i wręcz abstrakcyjna kwota – nawet, jeśli weźmiemy pod uwagę obiecywaną ogromną moc obu konsol, która w obydwóch przypadkach pozwalać ma na płynną rozgrywkę w (jak najbardziej realnej ;)) rozdzielczości 4K i nawet 120 klatkach na sekundę.

Chyba nie tak wyobrażaliśmy sobie pierwszą grę w 4K i 120 FPS na Xbox Series X…

Warto wiedzieć jednak, że Proshop bynajmniej nie jest żadnym internetowym oszustwem. Sklep działa na naszym rynku już od kilku lat i zbiera stosunkowo wysokie oceny od klientów. Jednak jest jedna rzecz, która mocno go wyróżnia na tle innych sklepów technologicznych. Główna siedziba sklepu znajduje się w Danii  i stamtąd też prowadzona jest wysyłka. Chyba skądś kojarzę podobną sytuację.

Pomimo pozytywnych ocen samego sklepu sugerowałbym wstrzymać się z zamawianiem konsol na chwilę obecną. Cena obydwóch sprzętów niemalże na pewno będą niższe niż ta podana przez Proshop. Nie wiem, jaki cel w umieszczeniu ofert kupna sprzętu z niepotwierdzoną datą premiery i to po zawyżonej cenie ma sklep, ale chętnie poznałbym powód takich działań.

 

To tylko jeden z wielu takich przecieków

Oczywiście cena konsol nowej generacji widniała już wielokrotnie w innych sklepach. PlayStation 5 pojawiało się między innymi w ofercie kanadyjskiego Play N Trade i tam wycenione zostało na równowartość 1800 złotych, czyli dużo bardziej realistyczną sumę. Swoją cegiełkę dołożył również duński supermarket, który oferował konsolę za zawrotną kwotę prawie 4500 złotych (w przeliczeniu).

Jak widać „ceny” bardzo mocno się od siebie różnią i ciężko nie popaść tutaj w skrajność. PlayStation 5 i Xbox Series X najprawdopodobniej będą nieco droższe od swoich poprzedników w dniu debiutu, jednak raczej wstrzymałbym się z gdybaniami o przesadnie wysokiej cenie startowej.

Jestem bardzo rozczarowany – The Last of Us Part II ponownie przesunięte

Źródło: własne, CCN