telewizor pilot tv
fot. Alehandra13 / Pixabay

Polacy tłumnie składają wnioski o dofinansowanie zakupu dekodera DVB-T2

Chyba wszyscy mieliśmy już okazję zapoznać się z szalenie istotnym alertem RCB z informacją o tym, że zmianie ulegnie standard nadawania telewizji naziemnej. Wiele osób zastanawia się, komu przysługuje dofinansowanie zakupu stosownego odbiornika do swojego telewizora. Dlaczego akurat Poczta Polska jest w tym wypadku pomocna?

25 kwietnia 2022 roku nastąpiła druga już zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej. Kolejne cztery województwa (zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie) zostały przełączone na nowy sygnał bezpłatnej telewizji. Aby móc z niego korzystać, należy posiadać odpowiedni sprzęt. Mowa tu albo o telewizorze zgodnym z nowym standardem, albo dekoderze DVB-T2. Zarówno na zakup pierwszego z wyżej wymienionych, jak i drugiego przysługuje rządowe dofinansowanie.

DVB-T2 Test Pattern (źródło: Pixabay)

Odbiornik DVB-T2 i telewizor taniej

W myśl idei, że telewizja w nowym standardzie pozostaje bezpłatną dla obywateli Polski, istnieje możliwość otrzymania dofinansowania. Kwota zapomogi wynosi dokładnie 250 złotych do zakupu telewizora oraz 100 złotych w przypadku wyboru dekodera. Wsparcie tego rodzaju przysługuje tym rodzinom, które z przyczyn materialnych nie są w stanie ponieść takich kosztów.

Wniosek o powyższe świadczenie można złożyć na różne sposoby, m.in. internetowo poprzez serwis gov.pl, jak również stacjonarnie. Co ciekawe, najwięcej wniosków składa się… w placówkach Poczty Polskiej. Można by rzec, że instytucja przeżywa swój renesans, albowiem na ten moment z tej opcji skorzystało już ponad 100 tysięcy osób w całym kraju.

Blisko 3/4 wszystkich wniosków o dofinansowanie zakupu odbiornika złożono w placówkach Spółki, co dowodzi zaufania Klientów do Poczty Polskiej. Nasi pracownicy pomagają w wypełnieniu niezbędnych dokumentów oraz przekazują bon w postaci kodu, który można wykorzystać w sklepach biorących udział w akcji. Cały ten proces jest prosty, przejrzysty i szybki oraz, oczywiście, bezpłatny dla Wnioskującego.Daniel Witkowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej

Możliwość skorzystania ze stacjonarnego złożenia wniosku z pewnością jest ukłonem w stronę osób starszych, jak i wykluczonych cyfrowo. Każdy zainteresowany może jednak wybrać samodzielnie sposób zgłoszenia się po świadczenie. Sama akcja zmieniania standardu nadawania potrwa do 27 czerwca 2022 roku, kiedy to przełączone zostaną ostatnie cztery regiony – Mazowsze, Polska Wschodnia (od Suwalszczyzny, przez Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę) oraz okolice Zalewu Wiślanego.