GeForce RTX 3090
(źródło: NVIDIA)

Oto najbardziej opłacalne karty graficzne

Sytuacja na rynku kart graficznych w ciągu ostatnich tygodni w pewnym sensie się poprawiła. Jeszcze kilka miesięcy temu realne kwoty, które przychodziło klientom zapłacić za GPU, sięgały 200, a nawet 300% sugerowanych cen NVIDII. Niemniej jednak ostatnie spadki są zauważalne, dzięki czemu niejednokrotnie pojawia się dobra okazja na kupno karty. Na koniec zostaje pytanie, jakie GPU kupić? Cóż, odpowiedź może nie być taka oczywista.

To najbardziej opłacalne karty graficzne dostępne na rynku

W ostatnich miesiącach miało miejsce sporo premier. Mowa tutaj m.in. RX 6500 XT, który ze względu na niewielką ilość pamięci VRAM może nie być najbardziej rozsądnym wyborem, bowiem stanowi to wąskie gardło dla procesora graficznego Navi 24. Jego bezpośredni konkurent – RTX 3050 kosztuje za to zdecydowanie za dużo. Użytkownik Reddita pod pseudonimem u/whacco opublikował wykres, na którym zestawił różne karty graficzne pod względem ich mocy i ceny.

Karty graficzne - ceny, wydajność
źródło: u/whacco

Na wykresie zostały wykorzystane dane ze strony gputracker i portalu Tomshardware. Informacje na pierwszy rzut oka wydają się sensowne, jednak przeanalizujmy nieco grafikę. Najwięcej uwagi zbiera RTX 2080 Ti, który kosztuje około 1600 euro, czyli nieco więcej niż RX 6900 XT. Topowa propozycja od AMD jest zdecydowanie wydajniejsza, przy czym opłacalna – oferuje podobną wydajność do RTX 3080 Ti przy niższej cenie.

W niższych segmentach jest podobnie – dobry stosunek cen do jakości zapewniają RX 6800 XT, RTX 3070(Ti) czy RX 6700 XT. Jeszcze segment niżej znajdziemy informację, że dobrym wyborem może być RX 6600, który jest zauważalnie wydajniejszy od nieco tańszego RTX-a 2060. Początek wykresu to starsze karty, którymi nie warto się zainteresować, bowiem oferują niską moc obliczeniową.

Mimo tego nawet „bardziej opłacalne” karty graficzne z wykresu kosztują naprawdę spore pieniądze, a opłacalność kupna GPU obecnie stoi dziś pod wielkim znakiem zapytania. Kilka dni temu, gdy wartość kryptowalut spadła, ceny kart graficznych także zmalały – dla przykładu w popularnych polskich sklepach można było „wyrwać” RX’a 6600 za 2299 złotych, RX 6500 XT w kwocie 2499 złotych, a także RTX-a 3070 Ti za nieco ponad 4500 złotych. Dzisiaj jest to już niemożliwe.

Jak widać, rynek kryptowalut ma ogromny wpływ na ceny kart graficznych, a więc żeby kupić GPU w sensownej cenie, musimy czekać na spadek cen kryptowalut.