Słuchawki TWS (prawdziwie bezprzewodowe) na każdą kieszeń – które modele warto kupić?

Mijający tydzień przyniósł ciekawe wydarzenie związane z prawdziwie bezprzewodowymi słuchawkami. Konstrukcja tego typu trafiła na półki popularnego dyskontu za mniej niż 50 złotych. To niezawodny znak, że moda na TWS zatacza coraz szersze kręgi, dlatego przygotowaliśmy krótki przegląd słuchawek prawdziwie bezprzewodowych, którymi warto się zainteresować.

Sklep ME nie miał wpływu na dobór opisywanych przez mnie urządzeń. Słuchawki przedstawione zostaną w kolejności od najtańszego do najdroższego polecanego modelu.

Kable są passe

Słuchawki bezprzewodowe to produkt, który ma równie dużo zwolenników co przeciwników. Ci pierwsi podkreślają nieporównywalną wręcz wygodę korzystania z takich słuchawek, drudzy zaś zwracają uwagę na fakt, że wygoda osiągana jest kosztem jakości dźwięku i konieczności pamiętania o naładowaniu kolejnego urządzenia zasilanego z baterii.

Jeszcze kilka lat temu słuchawki bez kabla były dla mnie rzeczą nie do zaakceptowania, jednak wszystko zmieniło się dzięki możliwości korzystania z modelu, który spopularyzował słuchawki typu TWS. Dzięki niemu zrozumiałem, że warto poświęcić część jakości dźwięku na rzecz większego komfortu, zwłaszcza, gdy korzystam z słuchawek poza domem.

Ten model jest jednak relatywnie drogi, a co istotne, z jego zalet korzystać mogą wyłącznie posiadacze urządzeń jednej marki.

Naturalnie, mowa tu o firmie Apple i słuchawkach AirPods, których pojawienie się w sprzedaży zmusiło konkurencję do wytoczenia najcięższych dział, by skutecznie przeciwstawić się jabłkowej dominacji w kolejnym segmencie rynku. Na tę chwilę wysiłki zdały się na niewiele – sprzedażowo Apple pozostaje absolutnym hegemonem i nic nie zapowiada zmiany tego trendu. Wśród konkurencji istnieje jednak kilka modeli, którym warto się przyjrzeć.

Apple AirPods w Media Expert

O samych AirPodsach mówić nie będziemy, ponieważ powiedziano o nich właściwie wszystko i jakikolwiek dalszy komentarz jest zbędny. Dla posiadaczy iPhone’ów to słuchawki numer jeden, dzięki głębokiej integracji z ekosystemem Apple i wzorową współpracą z posiadanymi urządzeniami tego producenta.

W porównaniu do produktów konkurencji ,AirPodsy to, zwłaszcza brzmieniowo, konstrukcja zaledwie poprawna, jednak w ich przypadku to nie brzmienie decyduje o zakupie, a właśnie chęć uzupełnienia posiadanego ekosystemu Apple o kolejne urządzenie. Skupmy się zatem na alternatywach, które świetnie poradzą sobie zarówno z telefonami pracującymi pod kontrolą Androida, jak i iOS.

Na potrzeby niniejszej publikacji wybrany został jeden egzemplarz z każdej półki cenowej, co nie znaczy, że jest on bezkonkurencyjny w swojej klasie. Polecam produkty, które moim zdaniem warto kupić dysponując określoną kwotą. Będę wdzięczny za wskazanie ciekawych alternatyw w komentarzach wraz z argumentacją – w ten sposób razem pomożemy poszukującym słuchawek wybrać te właściwe.

Xiaomi Redmi AirDots

Listę polecanych słuchawek zaczynamy od najtańszego modelu, jaki w ogóle można polecić. Mowa oczywiście o mistrzach stosunku ceny do jakości – Xiaomi. W cenie 95 złotych otrzymujemy mocno przeciętnie grające słuchawki, ale za to w pełni bezprzewodowe. Na jakość dźwięku czy słabą baterię nie wypada jednak tutaj narzekać – za niecałą stówkę nie kupimy niczego lepszego, a i dokładając drugą będzie trudno.

Xiaomi Redmi AirDots w Media Expert

Creative Outlier Air Sports

Dokładając kolejne 200 złotych możemy sobie pozwolić na zakup słuchawek od uznanego producenta. Creative Outlier Air Sports mimo relatywnie niewielkiej różnicy cenowej to już zupełnie inny kaliber urządzenia. Brzmią po prostu świetnie, mają dużą baterię, a w dodatku bardzo dobrze wyglądają.

To mój zdecydowany faworyt w kategorii opłacalności, dlatego jeżeli szukacie fajnie grających słuchawek TWS za dobrą cenę – to jest właściwy model.

Creative Outlier Air Sports w Media Expert

Creative Outlier Air Sports fot. Creative

Samsung Galaxy Buds

Zwiększamy budżet o kolejne 200-300 złotych i otrzymujemy bardzo ciekawą propozycję, zwłaszcza dla posiadaczy topowych smartfonów Samsunga. Samsung Galaxy Buds to słuchawki, których zalety są w tej półce cenowej nie do przecenienia:

  • niezłe brzmienie dostrojone przez AKG;
  • możliwość ładowania bezprzewodowego z telefonów wspierających doładowywanie akcesoriów;
  • aktywna redukcja dźwięków otoczenia z wykorzystaniem mikrofonu zewnętrznego;
  • 6 godzin ciągłej pracy bez konieczności doładowywania z etui.

Do tego Galaxy Buds to jedne z najładniejszych słuchawek typu TWS. W okolicach 500 złotych – wybór optymalny. Co istotne, w sprzedaży pojawił się już nowszy model – Samsung Galaxy Buds+, jednak tutaj radziłbym zaczekać, aż jego cena nieco okrzepnie.

Samsung Galaxy Buds w Media Expert

Samsung Galaxy Buds (fot. własne)

Jabra Elite 75t

Modelem Jabra Elite 75t wkraczamy w segment, w którym kompromis między wygodą użytkowania a jakością dźwięku staje się zdecydowanie mniej odczuwalny. Co prawda kosztują około 700 złotych, jednak to wciąż mniej niż AirPods, a muzycznie mówimy o sprzęcie z zupełnie innej półki.

Decydując się na przeznaczenie takiej kwoty na słuchawki otrzymamy świetnie spasowany produkt wykonany z materiałów najwyższej jakości, który charakterystyką brzmienia potrafi przyćmić nawet znacznie droższe modele.

Do tego jeden z najlepszych na rynku mechanizmów aktywnej redukcji szumów otoczenia, pozwalający komfortowo prowadzić rozmowę nawet w gwarnym miejscu. Dla często rozmawiających przez słuchawki – to model numer jeden.

Jabra Elite 75t w Media Expert (na dzień tworzenia materiału model chwilowo niedostępny)

PS. Do redakcji właśnie zawitał uszczelniony model rekomendowanych słuchawek – Elite 75t Active. Jego pełna recenzja pojawi się już wkrótce, jednak już teraz mogę powiedzieć, że robi robotę.

Sennheiser Momentum True Wireless

Udowodnić, że słuchawki TWS potrafią świetnie grać postanowiła również firma Sennheiser, po czym zaprezentowała model Momentum True Wireless. O jego charakterystyce szerzej rozpisał się Paweł, ja tylko dodam od siebie, że to najprawdopodobniej najlepiej grające słuchawki w tym zestawieniu. Jeśli budżet nie jest ograniczeniem – śmiało!

Sennheiser Momentum True Wireless w Media Expert

Sony WF-1000XM3

Obecność tego modelu na liście rekomendowanych to wyjątek od zasady jeden produkt z jednej półki cenowej, jednak tutaj po prostu musiałem. Wszystko dlatego, że to model o zupełnie innej charakterystyce od wspomnianych wyżej Sennheiserów. Wszystko za sprawą najprawdopodobniej najlepszego mechanizmu ANC, opartego o autorski procesor QN1e HD.

Jeżeli priorytetem jest muzyka – warto sięgnąć po Momentum True Wireless, jeżeli utrzymanie ciszy i rozmowy – Sony będą lepsze, co oczywiście nie oznacza, że przez model Sennheiser nie da się rozmawiać a na Sony słuchać – to tylko inaczej rozłożone akcenty.

Sony WF-1000XM3 w Media Expert

Apple AirPods Pro

Tak, miało nie być nic o AirPodsach, jednak nie dotyczy to modelu AirPods Pro. Ten po prostu musiał znaleźć się na liście rekomendowanych, ponieważ dla posiadaczy iPhone’ów jest modelem najbardziej kompletnym, dlatego też najlepszym.

Wzorowa integracja z ekosystemem, dobra jakość dźwięku, zwiększona odporność na czynniki zewnętrzne, możliwość ładowania bezprzewodowego to tylko kilka z zalet, dla których listę kończymy rekomendacją właśnie tego modelu.

Apple AirPods Pro w Media Expert

(fot. Apple)

Powyżej przedstawiona lista to propozycje, które w swoich półkach cenowych z całą pewnością nie zawiodą. Z waszymi propozycjami alternatywnych rozwiązań chętnie się zapoznamy, dlatego zachęcam do aktywnego komentowania i wierzę że przygotowana lista okaże się pomocna.