Jak podnieść komfort pracy przy komputerze? Wystarczy podkładka pod nadgarstki

Nie – dziś nie będzie ani o fotelu ergonomicznym, ani o okularach z filtrem światła niebieskiego, a o bardzo prozaicznej rzeczy, jaką wiele osób bagatelizuje, a która przynosi wymierne korzyści. Mowa o podkładce pod nadgarstki, która – moim zdaniem – powinna być elementem wyposażenia każdego stanowiska pracy.

Podkładki pod myszki to już właściwie standard. Wiele osób decyduje się nawet na większą podkładkę komputerową, która przeznaczona jest nie tylko pod samą myszkę, ale i pod klawiaturę. Taki dodatek nie tylko chroni biurko przed ewentualnymi zarysowaniami, ale też poprawia komfort pracy (w przypadku myszek, zwłaszcza tańszych, zapewnia lepszy “ślizg”). Przy tym potrafi dodać charakteru stanowisku pracy / rozrywki – zwłaszcza, gdy podkładka ma oświetlenie RGB… tak, są też takie. 

No dobrze, ale o podkładkach komputerowych słyszał prawie każdy i tak samo dużo osób je ma. A co z podkładkami pod nadgarstki?

Jakiś czas temu wrzuciłam na InstaStory zdjęcie weekendowej pracy – z rozłożonymi aktualnie testowanymi urządzeniami, wśród których był Asus Zenbook Duo 14 2021, a tuż przed nim – już dość mocno wysłużona podkładka pod nadgarstki, którą pożyczyłam (jak się później okazało – “na wieczne nieoddanie” od narzeczonego ;)).

Sporo osób pytało co taka podkładka daje i, idąc dalej – jakiej używam i jakie warto kupić. I właśnie z myślą o nich powstaje niniejszy tekst.

Partnerem wpisu jest Media Expert

Razer Ergonomic Wrist Rest Pro

Dlaczego warto?

Słowo klucz to ergonomia. Pisząc dużo na klawiaturze, po jakimś czasie można odczuć bóle nadgarstków – zwłaszcza, gdy mowa jest o klawiaturze w laptopie jak wspomniany Asus (gdzie nie ma powierzchni, na której można oprzeć nadgarstki, ze względu na klawiaturę maksymalnie wysuniętą do użytkownika), ale nie tylko – pracując na normalnej klawiaturze sprawdza się wyśmienicie.

Podkładka pod nadgarstki nie tylko pozwala wygodnie ułożyć ręce, ale przede wszystkim ustawia je pod dużo bardziej ergonomicznym kątem (doskonale pokazuje to poniższa grafika autorstwa MSI), a co za tym idzie – pozwala zredukować nacisk na nadgarstki. Jej zadaniem jest uniknięcie wszelkich schorzeń nadgarstków, wynikających z ich nieodpowiedniej pozycji podczas pracy.

źródło: MSI

Choć zabrzmi to dość górnolotnie, aktualnie bez podkładki pod nadgarstki strasznie źle pisze mi się na klawiaturze. Nie wyobrażam sobie powrotu do wcześniejszego stanu, gdzie takowej nie miałam – kilkuminutowy eksperyment pisania bez podkładki udowodnił mi, że bardzo cenię sobie komfort, który to proste akcesorium daje.

Na co zwrócić uwagę kupując podkładkę pod nadgarstki?

Choć wydawać by się mogło, że kupno podkładki pod nadgarstki to prosta rzecz, jest kilka aspektów, które warto mieć na uwadze podczas dokonywania wyboru.

Najważniejszą jest materiał, z jakiego wykonana jest podkładka. Na rynku znajdziemy co najmniej kilka rodzajów, spośród których – według mnie – najlepsze są te z wypełnieniem żelowym lub piankowym (w zależności od preferencji), natomiast gumowe w moim przypadku się nie sprawdzają. Im jest go więcej (spłycając temat – im wyższa podkładka), tym lepiej. Niskie nie spełniają swojego zadania.

HyperX Wrist Rest

Jednym z bardziej kluczowych aspektów jest wydawać by się mogła prozaiczna rzecz, ale bardzo istotna z punktu widzenia komfortu pracy – antypoślizgowy spód podkładki, dzięki któremu, jak sama nazwa wskazuje, nie ślizga się ona podczas użytkowania.

Duże znaczenie ma też rozmiar (that’s what she said :D). Jeśli korzystamy z klawiatury 60% czy 80%, pełnowymiarowa podkładka pod nadgarstki będzie się źle prezentowała w tym komplecie. Niestety jednak – dość trudno jest znaleźć krótkie podkładki (zwłaszcza jakieś ciekawsze, które z miejsca można polecić).

HyperX Wrist Rest

Najciekawsze podkładki pod nadgarstki

Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje na temat wybranych podkładek pod nadgarstki:

Razer Ergonomic Wrist Rest ProHyperX Wrist RestHama ErgonomicMSI Vigor WR01 Wrist RestSharkoon Shark Zone WR10Redragon P023
materiałyżel, pianka z efektem pamięci, tkaninażel, piankalycra, pianka z efektem pamięci, poliuretanżel, lycraguma, tkaninapianka
wymiary444,5x90x26,4457x88x22 mm493x70x22 mm432x86x25 mm485x80x20 mm362x81x22 mm
waga423 g311 gbd300 g430 gbd
cenaok. 35 dolarów109 złotych99,99 złotych99 złotych49 złotych32,99 złotych
oferta Media Expertlinklinklinklink

Jak widzicie, sensowne podkładki pod nadgarstki kosztują ok. 100 złotych. Sama korzystam z modelu HyperX i ostatnio kupiłam nową sztukę, co świadczy samo o sobie. Chętnie zerknęłabym także w stronę produktu Razera, ale ostatnio bardzo trudno o jego dostępność w Polsce oraz MSI i Hama.

Dajcie znać czy korzystacie z podkładki pod nadgarstki, a jeśli tak, to z jakiej konkretnie!

MSI Vigor WR01 Wrist Rest