(fot. Tabletowo.pl)

iPhone’y z autorskim modemem 5G dopiero za kilka lat

Apple najwidoczniej nie chce powtórki z walki z Qualcommem, która kosztowała firmę kilka miliardów dolarów. W iPhone’ach znajdą się więc autorskie modemy 5G, ale będziemy musieli na nie jeszcze trochę poczekać.

iPhone’y z 5G w przyszłym roku

Tegoroczne smartfony Apple – iPhone 11, iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max – nie otrzymały obsługi sieci 5G. Firma Tima Cooka zdecydowała się wyłącznie na wprowadzenie mniejszych usprawnień, chociaż trzeba przyznać, że naprawdę podnoszących atrakcyjność smartfonów z logo nadgryzionego jabłka.

Reklama

Plany Apple na 2020 rok – okulary AR, iPhone z 5G, iPad Pro i Macbook z nową klawiaturą

Modemy 5G w iPhone’ach mają pojawić się w przyszłym roku. Towarzyszył będzie im znacznie odświeżony wygląd i prawdopodobnie inne większe nowości. Owszem, wciąż sieć 5G nie będzie ogólnie dostępna, ale przyszłoroczne modele będą przygotowane na przyszłość – Apple lubi długo wspierać swoje smartfony, a użytkownicy często korzystają z iPhone’ów przez kilka lat.

Autorskie modemy 5G za kilka lat

iPhone’y, które zadebiutują w przyszłym roku dostaną 5G, ale mają nie korzystać z modemów Apple. Firma musi jeszcze dopracować własną technologię, a następnie przejść przez proces certyfikacji. W związku z tym, Tim Cook najpewniej postawi na zewnętrznego dostawcę, prawdopodobnie będzie to Qualcomm.

Według najnowszych doniesień Fast Company, Apple zamierza ukończyć opracowywanie i rozpocząć wdrażanie własnych modemów 5G w 2022 roku. Mają one zostać wykorzystane w iPhone’ach i iPadach. Pozwoli to firmie na uniezależnienie się od dostawców i uniknięcie ewentualnych konsekwencji sporów podobnych do już wspomnianych przepychanek z Qualcommem.

Nie brakuje głosów, że żmudny proces testowania i certyfikacji, który jest wymagany do wprowadzenia układu do masowej produkcji, może opóźnić plany Apple. Fast Company uważa, że bardziej prawdopodobny termin to 2023 rok.

Autorskie modemy 5G niekoniecznie muszą od razu pojawić się we wszystkich urządzeniach Apple, które łączą się z siecią komórkową. Należy mieć na uwadze, że firma dysponuje obecnie sześcioletnią, globalną umową licencyjną na wykorzystanie patentów Qualcomma. Proces wprowadzania może być więc rozłożony na etapy – początkowa dostępność w wybranych urządzeniach lub regionach.

Polecamy również:

Genialne zagranie Apple. Wykupuje dział modemów 5G Intela za 1 mld dolarów

źródło: MacRumors, Fast Company