fot. Pixabay

Apple zapłaci firmie Qualcomm 4,5 miliarda dolarów w ramach ugody patentowej

Qualcomm powinien mieć powody do zadowolenia. Otóż wzbogaci się o niebagatelną sumę co najmniej 4,5 miliarda dolarów w ramach ugody patentowej zawartej z Apple. Spór patentowy trwał dobre kilka lat.

Apple będzie musiał zapłacić Qualcommowi sumę w wysokości minimum 4,5 miliarda dolarów. Jest to kwota, którą Qualcomm ujawnił w swoich zyskach za drugi kwartał. Dotyczy to porozumienia pomiędzy obiema firmami, które przez ostatnie kilka lat toczyły ze sobą spór patentowy.

Ugoda ta jest nieoczekiwaną zmianą, która następuje na początku procesu pomiędzy tymi dwoma gigantami technologicznymi. Raport Bloomberga wskazuje, iż Apple zdecydował, że modemy Intela używane przez firmę w trakcie sporu z Qualcommem, nie byłyby gotowe na czas dla iPhone’a wykorzystującego technologię 5G, co skłoniło firmę do zapłacenia Qualcommowi sumy w przedziale od 4,5 do 4,7 miliarda dolarów. Ta kwota jest niezależna od jakichkolwiek przyszłych opłat licencyjnych, jakie poniesie Apple w przypadku użycia chipów od firmy Qualcomm w swoich produktach.

Qualcomm zaprezentował drugą generację modemu 5G do urządzeń mobilnych

Tak gigantyczne zasoby gotówki, jakie posiada Apple, sprawiły, iż firma dysponuje teraz sześcioletnią, w dodatku globalną umową licencyjną na wykorzystanie patentów Qualcomma. Firma ma możliwość przedłużenia jej o kolejne dwa lata. To wszystko sprawia, iż spór na linii Apple/Qualcomm przechodzi do historii. Tak więc Apple zyskuje możliwość korzystania z chipów Qualcomma i zapewne wykorzysta go jako dostawcę części dla swoich przyszłych urządzeń. Apple musiało to zrobić, ponieważ z racji wycofania się Intela z rynku modemów 5G dla telefonów, Qualcomm był zasadniczo jedynym ratunkiem dla firmy. Dlatego mamy do czynienia z tą, skądinąd „wymuszoną”, ugodą. Wszystko może się jednak zmienić, jeżeli Apple zacznie produkować własne modemy, co w przypadku tak kluczowego komponentu może być najprawdopodobniej tylko kwestią czasu.

Źródło: The Verge