Apple iPhone 12 Pro
Apple iPhone 12 Pro

Ile pamięci RAM ma nowy iPhone 12 Pro?

Pojawiają się kolejne informacje, które potwierdzają, że iPhone 12 Pro, a także większy 12 Pro Max, otrzymały więcej RAM-u niż zeszłoroczne modele z linii Pro.

Dodatkowy RAM w droższych iPhone’ach

Wszystkie smartfony Apple z 2019 roku były wyposażone w 4 GB RAM. Owszem, to mniej niż u konkurencji z Androidem, ale optymalizacja iOS i inne sztuczki stosowane przez firmę Tima Cooka, sprawiają, że taka wartość w znacznej większości scenariuszy okazuje się wystarczająca.

iPhone 12 Pro
iPhone 12 Pro (fot. Apple)

Należy mieć na uwadze, że podobną praktykę obserwujemy już od wielu lat – smartfony z logo nadgryzionego jabłka zawsze miały mniej RAM niż urządzenia działające pod kontrolą Androida. Nie zmienia się to w tym roku, ale użytkownicy „Dwunastek” z linii Pro mają do dyspozycji dodatkową pamięć.

Jak informuje serwis MacRumors, powołując się na dane pochodzące z beta wersji oprogramowania Xcode 12.1, a także wyniki benchmarku umieszczone na stronie Geekbench, iPhone 12 Pro i 12 Pro Max wyposażone są w 6 GB RAM. Dla porównania, zeszłoroczny 11 Pro i 11 Pro Max oferowały 4 GB RAM.

Oczywiście podane dane nie zostały potwierdzone przez Apple. Firma z Cupertino nigdy nie chwali się, ile RAM zastosowała w iPhone’ach, najpewniej wychodząc z założenia, że użytkownika nie powinno to interesować, skoro system operacyjny i aplikacje działają sprawnie.

iPhone 12 Pro – 6 GB RAM.
(fot. MacRumors)

Mimo iż nie mamy danych prosto od Apple, to wysoce prawdopodobne, że faktycznie iPhone 12 Pro i 12 Pro Max mają po 6 GB RAM. Po pierwsze, potwierdzają to dwa różne źródła, a po drugie, dodatkowe 2 GB to zawsze jakaś przewaga nad poprzednikami i tańszymi wariantami – słabsze „Dwunastki” mają oferować 4 GB RAM.

Jak radzi sobie Apple A14 w testach wydajności? Dobrze, ale…

Wspomniane dane umieszczone na stronie Geekbench zawierają również wynik z testu wydajności. Wynika z nich, że iPhone 12 Pro zdobył 1590 punktów w operacjach na jednym rdzeniu oraz 3120 punktów w zadaniach wykorzystujących wszystkie rdzenie.

Ile pamięci RAM ma nowy iPhone 12 Pro?
(fot. Geekbech)

Dla porównania, iPhone 11 Pro wykręcał odpowiednio 1329 i 3396 punktów. Czyżby nowy, 5-nanometrowy układ Apple A14 nie przynosił żadnych usprawnień w operacjach wielordzeniowych? Niekoniecznie – według MacRumors test mógł zostać wykonany tuż po skonfigurowaniu smartfona, co przełożyło się na zauważalny spadek wydajności.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Warto tutaj dodać, że nowy iPad Air, również wyposażony w procesor Apple A14, w teście wielu rdzeni okazał się sporo lepszy – 4198 punktów. W związku z tym, warto jeszcze poczekać na kolejne dane z Geekbench. Tym bardziej, że nic nie wskazuje, aby A14 z „Dwunastek” był słabszy od układu z iPada Air. Nowy iPhone 12 Pro powinien bowiem uzyskać bardzo zbliżone wyniki.