(fot. EverythingApplePro)

TSMC ujawnia potencjalne osiągi iPhone’a 12. Będzie niewyobrażalnie szybko!

Tajwańskie przedsiębiorstwo, specjalizujące się w produkcji procesorów, TSMC, ujawniło wydajność i usprawnienia dot. nowego procesora, który znajdzie się w nadchodzących iPhone’ach 12.

Wydajność iPhone 12 może znacznie wzrosnąć dzięki Apple A14 Bionic

TSMC informuje, że nowy procesor, który (możemy mieć niemal 100 % pewność, że) znajdzie się w serii iPhone 12, zostanie wyprodukowany w 5 nm procesie litograficznym. Oznacza to, że wzrośnie nie tylko moc, którą będziemy mieli dostępną, ale także zwiększy się energooszczędność całego smartfona. Układ podobno zostanie nazwany Apple A14 Bionic, czego można było się spodziewać.

Obecny czip, czyli A13 Bionic, który gości w iPhone’ach 11, był wykonany w 7 nm, więc skok zarówno mocy, jak i wydajności energetycznej może być znaczący. Apple przyzwyczaiło nas zresztą do tego, że jego procesory górują znacznie nad konkurencją, co widać na przykładzie szczególnie testów syntetycznych, jak np. AnTuTu Benchmark.

iPhone 12 Apple A14 Bionic TSMC
Porównanie poszczególnych procesów litograficznych TSMC i korzyści, jakie przynoszą (fot. AnandTech)

Wnioskując po powyższej tabeli, dzięki zastosowaniu 5-nm litografii, wydajność powinna wzrosnąć o 15%, co nie wydaje się wartością dużą, jednak biorąc pod uwagę wydajność poprzednika, to jeszcze bardziej zwiększa przewagę nad konkurencją w postaci Samsunga czy Qualcomma. Procesor ma także pobierać o aż o 30% mniej mocy, przez co domniemane obniżenie pojemności baterii w iPhone 12 może nie być aż tak odczuwalne.

Ciekawą informacją, którą możemy odczytać z tabeli, jest fakt zawarcia w niej procesora wytwarzanego przy użyciu 3 nm litografii, który miałby pojawić się w drugiej połowie 2022 roku. Jeśli faktycznie TSMC udałoby się zastosować taką litografię, możemy być świadkami ogromnego przyspieszenia technologicznego na rynku SoC. W końcu ani Qualcomm, ani inne firmy produkujące chipy do urządzeń mobilnych nie chciałyby zostać w tyle.

Po powyższych danych widać wyraźnie, że Apple razem z premierą iPhone’a 12 jeszcze bardziej chce odskoczyć konkurencji, przynajmniej w temacie procesorów i wydajności hardware. Premiera najnowszych smartfonów giganta z Cupertino może obyć się już niebawem i tak naprawdę dopiero wtedy dowiemy się, co potrafi Apple A14 Bionic i jakie osiągi zaoferuje.