ipad pro
iPad Pro 2020 (fot. Miłosz Starzewski/Tabletowo.pl)

Pierwszy iPad z ekranem mini LED coraz bliżej

Jak już wielokrotnie wcześniej mogliśmy usłyszeć, Apple zamierza wprowadzić ekrany mini LED do iPadów i MacBooków. Na pierwsze urządzenia z nowymi wyświetlaczami nie będziemy musieli długo czekać – ich premiera ma odbyć się za kilka miesięcy.

Ekrany mini LED trafią do urządzeń z Cupertino

Zespół Tima Cooka w iPadach i komputerach Mac cały czas stosuje ekrany wykonane w technologii LCD. Owszem, pod pewnymi względami odstają one od paneli OLED, ale trzeba przyznać, że mamy do czynienia z jednymi z najlepszych wyświetlaczy LCD na rynku.

Okazuje się, że wspomniane ekrany w iPadach czy MacBookach nie zostaną finalnie zastąpione OLED-ami. Apple zamierza wdrożyć technologię mini LED, mającą charakteryzować się naprawdę dobrymi parametrami – wysoka jasność i kontrast, świetne odwzorowanie kolorów, a przy tym niskie zużycie energii. Mają one zapewniać obraz zbliżony do AMOLED-ów.

Nowy iPady Pro już niebawem

Tablety Apple z górnej półki, których najnowsze wcielenie pokazano w tym roku, dość szybko doczekają się kolejnej generacji. Jak informuje MacRumors, powołując się na koreański serwis ETNews, odświeżone iPady Pro zadebiutują już w pierwszym kwartale 2021 roku.

iPad Pro 2020.
iPad Pro 2020 (fot. Miłosz Starzewski / Tabletowo.pl)

Prawdopodobnie główną zmianą będą ekrany mini LED. Zostaną one dostarczone przez LG, a ich produkcja rozpocznie się jeszcze w tym roku. Warto dodać, że firma Tima Cooka planuje wprowadzić technologię mini LED także do MacBooków i stacjonarnych Maków, aczkolwiek nie poznaliśmy jeszcze zbyt wiele szczegółów.

Tegoroczne tablety Pro z Cupertino mają ponadto otrzymać procesor Apple A14X, czyli mocniejszą wersję układu znanego z iPhone’ów 12. Niewykluczone, że ten sam procesor znajdzie się w nadchodzących MacBookach ARM. Kolejną nowością będzie moduł 5G w modelach obsługujących sieć komórkową. Usprawnień mogą doczekać się jeszcze wbudowany kamery, a z tyłu obudowy nie zabraknie skanera LiDAR.

Nie należy jednak nastawiać się na rewolucję, szczególnie w kwestii wzornictwa. iPady najpewniej zachowają obecną obudowę, a ewentualne zmiany nie będą widoczne na pierwszy rzut oka. Ceny pozostaną raczej bez większych zmian.