(fot. pixabay.com)

MacBooki i iPady z ekranami mini LED pojawią się szybciej

Apple pracuje nad ekranami mini LED, które mają zastąpić stosowane obecnie wyświetlacze LCD. Możliwe, że pierwsze urządzenia z nową technologią zadebiutują wcześniej niż zakładaliśmy.

Ekrany mini LED zastąpią LCD

Od dłuższego czasu możemy spotkać się z nieoficjalnymi informacjami o planach Apple związanymi z wyświetlaczami. Według wielu źródeł, które jak najbardziej należy uznać za wysoce wiarygodne, firma z Cupertino zamierza pozbyć się ekranów LCD z MacBooków i iPadów.

iPad Pro 2020 tablet
iPad Pro wciąż ma ekran LCD, ale wkrótce się to zmieni (fot. Apple)

Technologia, która ma zastąpić obecne ekrany, nazywa się mini LED. Charakteryzuje się znacznie lepszymi parametrami – jasność, kontrast i odwzorowanie kolorów zbliżone do wyświetlaczy AMOLED. Ponadto, oferuje odczuwalnie niższe zużycie energii, co w przypadku tabletów i laptopów powinno zapewnić dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu.

Nowe ekrany zadebiutują wcześniej

Jak informuje Ming-Chi Kuo, analityk znany ze zdradzania planów Apple, rosnąca konkurencja wśród dostawców chipów do ekranów mini LED, przyspieszy wdrożenie technologii w MacBookach i iPadach.

Początkowo sądzono, że wyłącznym dostawcą chipów będzie firma Epistar, która pierwsze układy wyprodukuje w 2021 roku. Okazuje się jednak, że rygorystyczne wymogi Apple udało się również spełnić Sanan Optoelectronics – dostawy chipów także mają rozpocząć się w przyszłym roku.

Co więcej, zwiększone możliwości dostaw i rywalizacja między dostawcami, pozytywnie przełożą się na ceny matryc mini LED. Kuo wskazuje, że koszty produkcji spadną z zakładanych 75-85 dolarów do 45 dolarów. Dzięki temu, nowa technologia ma pojawić się w 30-40% iPadów i 20-30% MacBooków sprzedawanych w 2021 roku. Najpewniej zadebiutuje ona w droższych modelach z linii Pro, ale dość sprawnie ma być wprowadzana także w pozostałych urządzeniach.

Ekrany mini LED pojawią się w MacBookach.
MacBook Pro ma dostać ekran mimi LED w 2021 roku (fot. pexels.com)

Do końca 2021 roku wyświetlacze mini LED mają znaleźć się w sześciu produktach – 12,9-calowy iPad Pro, 27-calowy iMac Pro, 14,1-calowy MacBook Pro, 16-calowy MacBook Pro, 10,2-calowy iPad i 7,9-calowy iPad mini.

Warto dodać, że Apple dąży również do pozbycia się wyświetlaczy OLED. Zostaną one zastąpione ekranami micro LED, które najpewniej będą stosowane zarówno w iPhone’ach, jak i Apple Watchach.