(fot. Apple)

Apple A14X, procesor którego powinien bać się Intel, niebawem trafi do produkcji

Procesor Apple A14X, który będzie sercem nowego iPada Pro i pierwszych Maków ARM, ma wejść do produkcji w czwartym kwartale 2020 roku. Oznacza to, że na premierę wspomnianych urządzeń nie będziemy musieli długo czekać.

Pierwsze Maki z ARM coraz bliżej

Podczas tegorocznej konferencji WWDC dowiedzieliśmy się, że firma z Cupertino zamierza projektować komputery w oparciu o własne procesory ARM. Oznacza to, że Apple powoli kończy długi związek z Intelem i przechodzi na nową architekturę.

Warto zaznaczyć, że zespół Tima Cooka chce dość sprawnie przeprowadzić całe przedsięwzięcie – pełna migracja ma potrwać około dwa lata. Co więcej, źródła, które można uznać za wysoce wiarygodne, wskazują, że pierwsze komputery ARM, dokładniej z układem Apple A14X, zadebiutują jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego.

MacBook Pro ma dostać procesor Apple A14X
MacBook Pro z procesorem Apple A14X? Tak, to bardzo prawdopodobne (fot. Apple)

Pojawienie się Maków ARM w ciągu najbliższych miesięcy potwierdza raport DigiTimes. Tajwańskie przedsiębiorstwo TSMC, główny dostawca procesorów do iPhone’ów czy iPadów, ma rozpocząć produkcję układów Apple A14X w czwartym kwartale tego. Zostaną one oparte na procesorze A14, który trafi do tegorocznych iPhone’ów i będzie wykonany w technologii 5 nm. W przypadku A14X należy spodziewać się jeszcze wyższej wydajności.

Jak zauważa serwis MacRumors, TSMC zainwestowało ostatnio 25 mld dolarów w fabryki, aby dostosować je do produkcji układów 5 nm i pozostać wyłącznym dostawcą procesorów dla Apple. Inwestycja raczej się opłaciła, bowiem to właśnie Tajwańczycy zajmą się produkcją układów dla nadchodzących iPhone’ów, iPadów i Maków.

Apple A14X może okazać się kluczowym elementem, który przesądzi o popularności nowych Maków. W końcu, będzie to pierwszy procesor ARM w komputerach z Cupertino. Jeśli zapewni wysoką wydajność, a przy tym pozytywnie wpłynie na czas pracy, to Intel faktycznie powinien się go obawiać. To właśnie Apple A14X może być zapowiedzią sporych spadków w przychodach Intela, który dotąd był jedynym dostawcą procesorów do Maków.

MacBook z 12-rdzeniowym procesorem

Pierwszym komputerem Apple, którego sercem będzie Apple A14X, ma być przywrócony do życia 12-calowy MacBook lub 13-calowy MacBook Pro. Tak, firma najwidoczniej nie zamierza zwlekać z wdrożeniem procesorów ARM do urządzeń z linii Pro.

Apple A14X ma składać się z 12 rdzeni – 8 o wysokiej wydajności i 4 nastawionych na oszczędzanie energii. Firma ma również pracować nad procesorami zbudowanymi z większej liczby rdzeni, ale raczej zadebiutują one w przyszłym roku i będą oparte na Apple A15.