Apple A14X, procesor którego powinien bać się Intel, niebawem trafi do produkcji
(fot. Apple)

Apple A14X, procesor którego powinien bać się Intel, niebawem trafi do produkcji

Procesor Apple A14X, który będzie sercem nowego iPada Pro i pierwszych Maków ARM, ma wejść do produkcji w czwartym kwartale 2020 roku. Oznacza to, że na premierę wspomnianych urządzeń nie będziemy musieli długo czekać.

Pierwsze Maki z ARM coraz bliżej

Podczas tegorocznej konferencji WWDC dowiedzieliśmy się, że firma z Cupertino zamierza projektować komputery w oparciu o własne procesory ARM. Oznacza to, że Apple powoli kończy długi związek z Intelem i przechodzi na nową architekturę.

Warto zaznaczyć, że zespół Tima Cooka chce dość sprawnie przeprowadzić całe przedsięwzięcie – pełna migracja ma potrwać około dwa lata. Co więcej, źródła, które można uznać za wysoce wiarygodne, wskazują, że pierwsze komputery ARM, dokładniej z układem Apple A14X, zadebiutują jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego.

MacBook Pro ma dostać procesor Apple A14X
MacBook Pro z procesorem Apple A14X? Tak, to bardzo prawdopodobne (fot. Apple)

Pojawienie się Maków ARM w ciągu najbliższych miesięcy potwierdza raport DigiTimes. Tajwańskie przedsiębiorstwo TSMC, główny dostawca procesorów do iPhone’ów czy iPadów, ma rozpocząć produkcję układów Apple A14X w czwartym kwartale tego. Zostaną one oparte na procesorze A14, który trafi do tegorocznych iPhone’ów i będzie wykonany w technologii 5 nm. W przypadku A14X należy spodziewać się jeszcze wyższej wydajności.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Jak zauważa serwis MacRumors, TSMC zainwestowało ostatnio 25 mld dolarów w fabryki, aby dostosować je do produkcji układów 5 nm i pozostać wyłącznym dostawcą procesorów dla Apple. Inwestycja raczej się opłaciła, bowiem to właśnie Tajwańczycy zajmą się produkcją układów dla nadchodzących iPhone’ów, iPadów i Maków.

Apple A14X może okazać się kluczowym elementem, który przesądzi o popularności nowych Maków. W końcu, będzie to pierwszy procesor ARM w komputerach z Cupertino. Jeśli zapewni wysoką wydajność, a przy tym pozytywnie wpłynie na czas pracy, to Intel faktycznie powinien się go obawiać. To właśnie Apple A14X może być zapowiedzią sporych spadków w przychodach Intela, który dotąd był jedynym dostawcą procesorów do Maków.

MacBook z 12-rdzeniowym procesorem

Pierwszym komputerem Apple, którego sercem będzie Apple A14X, ma być przywrócony do życia 12-calowy MacBook lub 13-calowy MacBook Pro. Tak, firma najwidoczniej nie zamierza zwlekać z wdrożeniem procesorów ARM do urządzeń z linii Pro.

Apple A14X ma składać się z 12 rdzeni – 8 o wysokiej wydajności i 4 nastawionych na oszczędzanie energii. Firma ma również pracować nad procesorami zbudowanymi z większej liczby rdzeni, ale raczej zadebiutują one w przyszłym roku i będą oparte na Apple A15.