Nowy iPad Air bez złącza Lightning i z większym ekranem
iPad Air 2019 (fot. Apple)

Nowy iPad Air bez złącza Lightning i z większym ekranem

Ostatnia aktualizacja:

Nowa generacja iPada Air może otrzymać szereg zmian, które sprawią, że tablet zbliży się do modeli z linii Pro. Ponadto, ma być on oferowany wraz z klawiaturą Magic Keyboard.

iPad Air w przyszłym roku

Obecnie sprzedawana wersja tabletu została zaprezentowana w pierwszej połowie 2019 roku. Apple w modelu Air zastosowało 10,5-calowy wyświetlacz LCD, szerokie ramki, czytnik linii papilarnych Touch ID i wydajny procesor Apple A12 Bionic, znany również z iPhone’ów XS.

Mimo iż od premiery minął już ponad rok, to iPad Air nie doczekał się jeszcze odświeżenia. Nie oznacza to jednak, że mamy obecnie do czynienia z przestarzałym urządzeniem. Wciąż bowiem otrzymujemy bardzo wysoką wydajność, zapas mocy, a także aktualną wersję iPadOS. W końcu jednak, aktualny Air przestanie być aż tak atrakcyjnym wyborem, szczególnie jeśli będziemy szukali tabletu mającego służyć przez minimum kilka lat.

iPad Air.
iPad Air 2019 (fot. Apple)

Na szczęście, według serwis AppleInsider, powołującego się na raport MyDrivers, Apple już pracuje nad kolejną generacją iPada Air. Ma on zadebiutować w 2021 roku, co należy uznać za dobrą decyzję – dwuletnia przerwa sprawi, że nowy model przyniesie bardziej odczuwalny powiew świeżości.

Wydajniejszy procesor, większy ekran i koniec Lightning

Sercem iPada Air 4 ma być układ Apple A14, czyli procesor, który znajdzie się w tegorocznych iPhone’ach 12. Powinien on zapewnić wydajność w zupełności wystarczającą na kilka najbliższych lat, także w przypadku bardziej zaawansowanego oprogramowania.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Użytkownik do dyspozycji otrzyma również 11-calowy ekran Liquid Retina, czyli wciąż będzie to panel LCD. Nie wiadomo jednak, co stanie się z szerokimi ramkami. Opcje są dwie – pozostaną niezmienione lub zostaną nieznacznie zmniejszone. Nie spodziewałbym się jednak, aby Apple zdecydowało się na wprowadzone identycznego wzornictwa, jak w iPadach Pro.

Warto zaznaczyć, że zespół Tima Cooka podobno zamierza pozbyć się złącza Lightning, o czym mogliśmy przeczytać już wcześniej. Zostanie ono zastąpione przez USB typu C, identycznie jak w nowych modelach Pro. Dodatkowo, klienci będą mogli dokupić klawiaturę Magic Keyboard, która zapewni fizyczne i podświetlane klawisze, a także gładzik.

Niestety, te wszystkie zmiany mogą oznaczać wzrost ceny. Według raportu, iPad Air 4 ma startować od 649 dolarów, co stanowi spory wzrost w porównaniu z poprzednikiem, który w podstawowej wersji kosztował 499 dolarów.