Nowości w iPadOS 14 – system lepiej wykorzysta miejsce na ekranie

Apple udostępnia nową wersję swojego systemu dla tabletów. Firma przemyślała to, w jaki sposób należy wykorzystywać miejsce na ekranie, dzięki czemu użytkownicy iPadów powinni wkrótce cieszyć się inteligentniejszymi rozwiązaniami.

Wszystko to, co w iOS 14 i jeszcze więcej

Nowości zapowiedziane dla iOS 14 będą dostępne także dla iPadOS 14. Mam na myśli przede wszystkim możliwość korzystania z większych możliwości personalizacji listy aplikacji oraz ekranów głównych. Poszczególne widgety mogą być przesuwane i będzie można zmieniać ich wielkość.

iPadOS 14

Takie wizualne zmiany są istotne, ale najbardziej przydatne rzeczy wiążą się się z praktycznym wykorzystaniem dużego ekranu. Dlatego w wielu podstawowych aplikacjach pojawi się dodatkowy panel boczny z opcjami po lewej stronie ekranu. Dzięki temu interfejsy nie będą rozciągane na całą szerokość przestrzeni roboczej, jakby były żywcem przerzucone ze smartfona, i zmieści się na niej więcej szczegółów.

Panel boczny w iPadOS 14

Pewien pomyślunek widoczny jest także w tym, jak zachowuje się ekran podczas odbierania połączeń głosowych za pomocą różnych aplikacji. Teraz zamiast „gubić” całą pracę, jaką wykonywaliśmy do czasu odebrania połączenia przez ekran przychodzącego przez komunikat wyświetlający się na samym jego środku, zobaczymy tylko małe powiadomienie u góry wyświetlacza.

Powiadomienie o połączeniu w iPadOS 14

Bardzo podobne zmiany dotknęły wyszukiwarkę. Zamiast zajmować cały ekran, będziemy mogli skorzystać z niewielkiego, nieinwazyjnego paska.

Wyszukiwarka systemowa w iPadOS 14

Apple Pencil i sztuczna inteligencja

W nowym iPadOS 14 osoby posługujące się rysikiem Apple będą mogli skorzystać z szeregu przydatnych opcji. Najważniejszą z nich jest Scribble, które rozpozna pismo odręczne i będzie w stanie przekonwertować je na tekst maszynowy – oczywiście dzięki możliwościom sztucznej inteligencji. Będzie w stanie też zamieniać nasze bazgroły na proste kształty.

Scribble w iPadOS 14

Zmiany, które dotknęły iOS 14 w kwestii poszerzonych możliwości Siri, trafią także do nowego iPadOS.

Prezenterzy Apple starali się mocno streszczać, jeśli chodzi o przedstawianie nowości w iPadOS 14. Na pewno czeka nas jeszcze mnóstwo detali, które będzie można odkryć samodzielnie po aktualizacji. System będzie dostępny w otwartej wersji beta jeszcze w lipcu, a do wszystkich użytkowników iPadów trafi jesienią.