iOS 18 zapowiada się coraz ciekawiej. Poznaliśmy nowe szczegóły

Oficjalna prezentacja iOS 18 coraz bliżej, więc należy nastawić się na wysyp różnego typu rewelacji na temat tegorocznej aktualizacji. Najnowsze informacje potwierdzają, że Apple szykuje spory zastrzyk nowości. Dowiedzieliśmy się też o planach związanych z iPadami Pro i nowym rysikiem Apple Pencil.

iOS 18 przyniesie zmiany w aplikacjach Apple

Wcześniej mogliśmy już usłyszeć, że iOS 18 ma być jedną z największych aktualizacji w historii iPhone’a. Apple ma skupić się na rozwiązaniach związanych ze sztuczną inteligencją. Co ciekawe, AI może składać się z dwóch „modułów” – sztuczna inteligencja Apple działająca bezpośrednio na urządzeniu oraz sztuczna inteligencja od zewnętrznego dostawcy, która wykorzysta potencjał chmury. Mówi się też o zmianach wizualnych oraz większych możliwościach personalizacji ekranu głównego.

Jak wynika z najnowszych rewelacji, które dostarczył Mark Gurman z Bloomberga, Apple ma też odświeżyć sporo własnych aplikacji. Aktualizacji mają doczekać się następujące aplikacje: Zdjęcia, Poczta, Notatki i Fitness. Zaktualizowana zostanie również aplikacja Kalkulator, która wreszcie pojawi się również na iPadach.

Gurman dodaje, że owszem należy spodziewać się aktualizacji w całym projekcie systemu operacyjnego, ale iOS 18 nie wprowadzi tutaj drastycznych zmian względem iOS 17. Aplikacja mają być bardziej modułowe i łatwiejsze do aktualizacji. Wygląda na to, że Apple pracuje nad standaryzacją biblioteki komponentów interfejsu użytkownika, których używa w swoich aplikacjach.

Na potwierdzenie tych wszystkich informacji nie będziemy musieli długo czekać. Tegoroczna konferencja WWDC, na której pokazany zostanie iOS 18 i inne nowe systemy operacyjne, zaplanowana jest na początek czerwca.

iPad Pro pierwszym urządzeniem z Apple M4?

Na wstępie należy zaznaczyć, że mamy do czynienia z plotką, aczkolwiek podchodzącą z wiarygodnego źródła. Otóż Mark Gurman, któremu zawdzięczamy sporo sprawdzonych informacji na temat planów Apple, twierdzi, że istnieje sporo prawdopodobieństwo, że nowy iPad Pro zostanie wyposażony w układ Apple M4. Jeśli faktycznie tak będzie, to firma Tima Cooka przeskoczy od razu z procesora M2 na M4, a także iPad Pro będzie pierwszym urządzeniem z tym układem.

Nowy procesor ma wprowadzić szereg rozwiązań pozwalających lepiej wykorzystać możliwości sztucznej inteligencji. Dowiedzieliśmy się też, że iPad Pro ma być wyposażony w ekran OLED. Apple ma ponadto planować zmianę położenia przedniego aparatu oraz możliwe jest odświeżenie akcesoriów – klawiatury Magic Keyboard i rysika Apple Pencil.

Wspomniany przed chwilą, nowy rysik Apple Pencil ma zapewnić haptyczne informacje zwrotne. Przykładowo może delikatnie wibrować, aby w ten sposób poinformować użytkownika o nowych powiadomieniach lub o naciśnięciu wirtualnego przycisku na ekranie iPada.

Nowy iPad Pro z układem Apple M4, a także nowy rysik Apple Pencil, mogą zostać pokazane na początku maja. Firma z Cupertino zapowiedziała już konferencję, na której prawdopodobnie poznamy jeszcze inne tablety.