iPhone SE 2022 (fot. Tabletowo)

iMessage w iOS 16 uwydatnia fatalny system aktualizacji aplikacji Apple

Wśród nowości, które zostaną wprowadzone wraz z iOS 16, mamy możliwość edytowania i anulowania wysłanych wiadomości. Niestety niekoniecznie działa to na iPhone’ach ze starszymi wersjami oprogramowania.

„Pełne” iMessage tylko w iOS 16

Firma z Cupertino, podczas tegorocznej konferencji WWDC, zaprezentowała m.in. iOS 16, który już jesienią trafi na wspierane iPhone’y. Nie mamy do czynienia z aktualizacją, która wprowadza rewolucję lub naprawdę duże zmiany, ale nie zabrakło kilku interesujących nowości – np. dodatkowe opcje w komunikatorze iMessage.

Użytkownicy iMessage zyskali na przykład opcję edytowania i cofnięcia już wysłanych wiadomości. Można to zrobić w ciągu 15 minut od wysłania wiadomości. Dla osób korzystających z komunikatorów konkurencji, takich jak chociażby Facebook Messenger, nie jest to żadna nowość, bowiem podobne funkcje już wcześniej zostały wprowadzone przez imperium Marka Zuckerberga.

Nie będziemy teraz szydzić z opieszałości Apple, bowiem w tym przypadku raczej należy po prostu cieszyć się z dodania tych przydatnych, ale niekoniecznie niezbędnych funkcji. Problem jest zupełnie inny – z pełnych możliwości iMessage skorzystamy tylko na urządzeniach z iOS 16. Dotyczy to również odbiorców wiadomości, którzy posiadają iOS 15 lub starszą wersję systemu operacyjnego.

iOS 16
(fot. Apple)

Jak informuje serwis 9to5Mac, jeśli cofniemy wiadomość na iOS 16, to jej odbiorca korzystający ze starszej wersji iOS wciąż będzie ją widział – po prostu nie zostanie ona u niego usunięta. Wszystko wskazuje, że Apple jeszcze nie znalazło sposobu jak rozwiązać ten problem.

Sytuacja wygląda lepiej w przypadku funkcji edytowania wysłanej wiadomości, ale z pewnością nie jest idealnie. Tutaj użytkownik urządzenia ze starszą wersją iOS otrzyma jeszcze jedną, już poprawioną wiadomość, która będzie odpowiednio oznaczona. Warto jednak zauważyć, że zmianę wprowadzono wraz z iOS 16 beta 2, bowiem w pierwszej wersji beta nie było żadnego rozwiązania dla starszych wydań iOS.

Problem można byłoby łatwo wyeliminować, ale…

Jak zapewnić kompatybilność na starszych wersjach iOS? Najłatwiejszym sposobem byłoby zaktualizowanie aplikacji Wiadomości przez App Store, ale nie jest to możliwe. Aktualizacje aplikacji Apple są bowiem powiązane z wersjami systemu operacyjnego. Musimy więc zainstalować nową wersję systemu operacyjnego, aby mieć dostęp do nowości w poszczególnych aplikacjach.

Jeśli więc firma Tima Cooka nie znajdzie rozwiązania dla problematycznej opcji cofania wysłanych wiadomości, to funkcja będzie zarezerwowana wyłącznie dla użytkowników z iOS 16. Oznacza to, że nie trafi na chociażby iPhone’y 7, które w tym roku zostały wycofane z listy oficjalnie wspieranych. Z nowości nie skorzystają także osoby, które nie zainstalują nowego systemu na wspieranych iPhone’ach.

Najwyższy czas, aby Apple zmieniło podejście i oddzieliło wprowadzanie nowości w swoich aplikacjach od aktualizacji całego systemu operacyjnego. Android już od wielu lat udowadnia, że jak najbardziej jest to możliwe.