Apple iOS aktualizacja
(fot. Mateusz Budzeń | Tabletowo.pl)

iOS 16.5.1 do pobrania! Apple łata groźne luki i usuwa wstydliwy błąd

Użytkownicy iPhone’ów mogą już pobrać iOS 16.5.1, czyli aktualizację przynoszącą zestaw poprawek i ważne łatki bezpieczeństwa. Apple udostępniło również ‌macOS Ventura‌ 13.4.1 i watchOS 9.5.2.

iOS 16.5.1 – co wprowadza aktualizacja?

Najpewniej wielu właścicieli iPhone’ów czeka teraz na iOS 17, który w stabilnym wydaniu zostanie udostępniony na wszystkie wspierane modele jesienią tego roku. Zanim jednak będziemy mogli pobrać tegoroczną, dużą aktualizację, to warto sięgnąć po iOS 16.5.1. Tym bardziej, że mniejsza, wydana właśnie aktualizacja zawiera łatki bezpieczeństwa, które eliminują poważne podatności.

Jak informuje Apple, iOS 16.5.1 zawiera ważne poprawki zabezpieczeń i jest zalecany dla wszystkich użytkowników, co sugeruje, że mamy do czynienia z ważną aktualizacją. Otóż, jak wskazuje serwis MacRumors, omawiana aktualizacja usuwa lukę w zabezpieczeniach jądra, której wykorzystanie pozwala na wykonanie dowolnego kodu z uprawnieniami jądra.

Ponadto aktualizacja łata lukę w zabezpieczeniach silnika WebKit, która pozwala na wykonanie kodu przez złośliwą zawartość na stronie internetowej. Tutaj również błąd miał być aktywnie wykorzystywany przez hakerów. Apple wydało jeszcze aktualizacje dla starszych urządzeń, które nie załapały się na „Szesnastkę” – iOS 15.7.7 i iPadOS 15.7.7 także usuwają obie luki.

iOS 16.5.1 aktualizacja
(fot. Tabletowo.pl)

iOS 16.5.1 naprawia jeszcze błąd, który uniemożliwiał zasilanie innych urządzeń podłączonych przez przejściówkę ze złącza Lightning na złącze USB 3 aparatu. Co ciekawe, mamy do czynienia z oryginalnym adapterem Apple, który przestał być poprawnie obsługiwany po zainstalowaniu iOS 16.5. Ten sam błąd został usunięty też w wydanym właśnie iPadOS 16.5.1.

watchOS 9.5.2 i macOS Ventura‌ 13.4.1 – co przynoszą najnowsze aktualizacje?

Jeśli już zainstalowaliście najnowsze aktualizacje iOS, to konieczne pobierzcie nowe wersje oprogramowania na Apple Watche i komputery Mac. watchOS 9.5.2 usuwa lukę w zabezpieczeniach jądra systemu. Wypada tutaj wspomnieć, że Apple wydało jeszcze watchOS 8.8.1, który także pozbywa się tej groźnej podatności.

watchOS 9.5.2 aktualizacja
(fot. Tabletowo.pl)

macOS Ventura‌ 13.4.1, podobnie jak iOS 16.5.1., łata luki w zabezpieczeniach jądra i silnika WebKit. Dodatkowo obie luki usuwane są również w macOS Big Sur 11.7.8 i macOS Monterey 12.6.7. Brawa dla zespołu Tima Cooka, że nie zapomina o starszym sprzęcie i starszych systemach operacyjnych.