(fot. Apple)

iOS 13 to nie tylko Dark Mode. Oto ukryte funkcje, które warto znać

Główne nowości, które trafią do iOS 13, poznaliśmy już podczas poniedziałkowej konferencji WWDC 2019. Aktualizacja przyniesie m.in. ciemny motyw, odczuwalną optymalizację i przebudowane aplikacje. Co więcej, wprowadzonych zostanie sporo zmian niewidocznych na pierwszy rzut oka, ale jak najbardziej podnoszących komfort użytkownika iPhone’a.

Wygodniejsze zarządzenie Wi-Fi i Bluetooth

Coś czuję, że niektórzy użytkownicy Androida za chwilę skierują się do sekcji komentarzy, aby pochwalić się, że mieli to już od dawna. No cóż, niestety w iOS zarządzanie sieciami Wi-Fi i podłączonymi urządzeniami przez Bluetooth momentami było odczuwalnie mniej wygodne. Wreszcie jednak to się zmieni.

Nowe ustawienia Wi-Fi w Centrum sterowania. (fot. MacRumors)

W iOS 13 sieć Wi-Fi i sparowane urządzenie Bluetooth będzie można zmienić z poziomu Centrum sterowania. Wystarczy, że przytrzymamy dłużej palec na ikonce Wi-Fi lub Bluetooth. Zmiana niewielka, ale według mnie naprawdę przydatna.

Osoby ceniące prywatność polubią nowe ustawienia lokalizacji

No dobrze, Apple wspomniał już o tym podczas konferencji. Skoro jednak piszemy o funkcjach niewidocznych na pierwszy rzut oka, to warto przypomnieć zmiany w ustawieniach lokalizacji.

W iOS już teraz dostępne są opcje, które pozwalają zablokować aplikacjom dostęp do lokalizacji i innych wrażliwych danych. W przypadku lokalizacji mamy do wyboru: pozwalaj zawsze, pozwalaj tylko podczas używania aplikacji i nie pozwalaj nigdy. Teraz do tego zestawu dojdzie opcja „pytaj za każdym razem”.

Nowe możliwość aplikacji Poczta

Jeszcze przed konferencją WWDC 2019 nieoficjalne informacje wskazywały, że Poczta doczeka się kilku usprawnień. Faktycznie Apple wprowadził kilka nowości do swojej aplikacji. Możliwe jest blokowanie nadawców bezpośrednio z ustawień Poczty, a do tego pojawiła się także opcja wyciszenia wybranych wątków. Dodatkowo wprowadzone zostały kolorowe flagi, które mogą być znane użytkownikom domyślnej aplikacji Poczta na macOS.

Duże zmiany w Apple CarPlay: tak wygląda nowy, znacznie lepszy interfejs

Blokowanie telefonicznego spamu i oszczędzanie danych komórkowych

Masz już dość kolejnego telefonu, w którym ktoś chce Ci wcisnąć następną pożyczkę na iPhone’a XS Max 512 GB? W iOS 13 dostępna będzie opcja wyciszenia połączeń od nieznanych numerów.

Kolejna nowość dotyczy oszczędzania pakietu danych. Nie, nie chodzi o ograniczenia w App Store, które zresztą w iOS 13 będzie można wreszcie wyłączyć. W ustawieniach pojawi się opcja, która umożliwi redukcję zużycia danych przez aplikacje.

Obsługa kontrolerów PlayStation i Xboksa

Apple podczas konferencji poinformował, że nowy tvOS umożliwi podłączenie kontrolerów z Xboksa i PlayStation. Patrząc jednak na dostępną bibliotekę gier na urządzenia Apple TV sądzę, że raczej niewiele osób skorzysta z tej możliwości. Obsługa kontrolerów może okazać się bardziej przydatna w przypadku iUrządzeń. Będzie można z niej korzystać na iPhonie i iPadzie.

DualShock 4 w iOS 13. (fot. MacRumors)

Jedyna słuszna przeglądarka z nowymi funkcjami

Owszem jedyna słuszna, ponieważ w iOS 13 wciąż nie będzie można zmienić domyślnej przeglądarki. Dobrze, że chociaż Safari to całkiem dobre oprogramowanie. Teraz będzie możliwe automatyczne zamknięcie wszystkich otwartych kart po określonym czasie – dzień, tydzień lub miesiąc.

Wygodniejsze i bardziej rozbudowane zapisywanie strony do PDF. (fot. MacRumors)

Ponadto, wygodniejsze stanie się zapisywanie całej strony jako dokumentu PDF. Aktualnie możliwe jest to z poziomu okna udostępniania, co uważam za niezbyt intuicyjne. Nowa opcja pojawi się już po zrobieniu zrzutu ekranu. Dodatkowo dokument będzie można edytować przed wysłaniem, aby przykładowo oznaczyć ważne fragmenty tekstu.

Optymalizacja ładowania akumulatora

Nie, nie chodzi o wydłużenie czasu pracy. Celem jest zwiększenie żywotności akumulatora. iOS 13, z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, uczy się nawyków użytkownika, aby usprawnić proces ładowania. Jeśli będzie to możliwe, akumulator będzie ładowany do 80% maksymalnej pojemności (aczkolwiek mechanizm ten da się wyłączyć).

źródło: MacRumors