(fot. pexels.com)

iOS 13: oto najważniejsze nowości, które ma szykować Apple

Już za miesiąc, na początku czerwca, odbędzie się jedna z ważniejszych konferencji Apple. Podczas WWDC firma z Cupertino zaprezentuje nowe wydania swoich systemów operacyjnych – iOS 13, macOS 10.15 i watchOS 6. Bloomberg opublikował dziś obszerny raport przedstawiający nowości, których powinniśmy spodziewać się w iOS 13.

Ciemny motyw to jedna z wielu nowości w iOS 13

Już podczas premiery iOS 12, czyli wersji wydanej w zeszłym roku, pojawiały się nieoficjalne informacje, że kolejna duża aktualizacja wprowadzi znacznie więcej nowości niż nudna, chociaż dopracowana „Dwunastka”. Za potwierdzenie tych domysłów, oczywiście potwierdzenie nieoficjalne, jak najbardziej można uznać nowy raport Bloomberga i wcześniejsze przecieki.

iOS 13, podobnie jak poprzednie wydanie, ma przyspieszyć pracę iUrządzeń, co powinno być odczuwalnie przede wszystkim na starszych iPhone’ach i iPadach. Apple ma także skupić się na stabilności i eliminacji błędów. Kolejne usprawnienia dotkną interfejsu i animacji, także tych podczas uruchamiania i zamykania aplikacji. Na przejrzystości zyskają widżety.

Jedną z głównych nowości ma być tryb ciemny, o którym informowaliśmy już wcześniej. Będzie go można włączyć z poziomu ustawień iPhone’a, a także w Centrum Sterowania. Zostanie on zoptymalizowany pod kątem używania urządzenia w nocy.

iOS 13 usprawni pracę ze zdjęciami i rozszerzoną rzeczywistością

Usprawnień doczekać może się systemowa klawiatura, która pozwoli na wygodne wprowadzanie tekstu bez odrywania palca od wyświetlacza, podobnie jak chociażby w klawiaturze SwiftKey. Wdrożenie tej nowości nie jest jednak pewne. Możliwe, że pojawi się później, w jednej z aktualizacji iOS-a 13.

W aplikacji Zdrowie przebudowany zostanie ekran główny, który ma bardziej skupiać się na przedstawianiu codziennej aktywności. Wprowadzona zostanie nowa karta dotycząca zdrowia słuchu, informująca jak głośno słuchamy muzyki i przedstawiająca głośność otoczenia. Aplikacja Zdrowie pozwoli również na szczegółowe gromadzenie informacji o kobiecym okresie i monitorowanie cyklu miesiączkowego.

Raport Bloomberga potwierdza wcześniejsze informacje o wykorzystaniu iPada jako drugiego ekranu w komputerach Mac. Aplikacja Przypomnienia ma doczekać się znacznego odświeżenia interfejsu, który w nowym wydaniu ma składać się z czterech głównych sekcji – zadania do wykonania na dziś, wszystkie zadania, zaplanowane zadania i oflagowane zadania. Poszczególne sekcje otrzymają własny kolor i zostaną rozmieszczone w siatce.

iMessage zbliży się do popularnych komunikatorów. Użytkownik będzie mógł wybrać zdjęcie profilu, ustawić nazwę, a także widoczność dla innych osób. Usługi Find My Friends i Find My iPhone zostaną połączone w jednej aplikacji, o czym pisaliśmy już wcześniej. Z kolei użytkownicy iPadów zyskają ulepszony ekran główny i zmiany w wielozadaniowości. Tablety Apple mają stać się lepszymi urządzeniami do pracy.

Bloomberg dodaje, że niewielkie usprawnienia zostaną wprowadzone w aplikacjach Książki, Pliki, Dom i Poczta, a także w funkcji Czas przed ekranem i Mapach Apple.

iOS 13 już niebawem dostępny dla pierwszych zainteresowanych

Pierwsze testowe wersje iOS-a 13 powinny zostać udostępnione niedługo po czerwcowej konferencji WWDC. Z kolei finalnego wydania należy spodziewać się w połowie września. Warto dodać, że jeszcze przed „Trzynastką”, Apple udostępni iOS-a 12.3, który wprowadzi m.in. nową aplikację Apple TV.

Polecamy także:

Apple Watch najpopularniejszym smartwatchem. Sprzedaż jest imponująca

źródło: Bloomberg