(fot. pexels.com)

iOS 13: potwierdzenie ciemnego motywu, zmiany w aplikacjach Apple i nowości na iPadach

Nowe duże wydanie iOS-a zostanie oficjalnie zaprezentowane podczas tegorocznej konferencji WWDC, która odbędzie się na początku czerwca. Według nieoficjalnych informacji, w przeciwieństwie do iOS-a 12, „trzynastka” wprowadzi większe zmiany. Główną nowością ma być wyczekiwany tryb ciemny, ale pojawią się także inne odczuwalne zmiany.

Warto zauważyć, że ciemność zyskuje ostatnio na popularności. Możliwość ustawienia ciemnych kolorów wdrażana jest w mobilnych aplikacjach, a także w desktopowych systemach operacyjnych – Windows 10 i macOS Mojave. Ponadto, jak wskazują ostatnie wieści, ciemny motyw pojawi się również na smartfonach i tabletach. Będzie on częścią zmian w Android Q, a także w iOS 13.

Potwierdzenie ciemnego motywu i ulepszenia w wielozadaniowości

Nowych informacji o nadchodzącej dużej aktualizacji iOS-a dostarczył serwis 9to5Mac, który powołuje się na własne źródła, w tym osoby pracujące przy rozwoju systemu. Ponownie potwierdzone zostały wieści o wdrożeniu ciemnego motywu. Użytkownik, podobnie jak w przypadku macOS-a, będzie w ustawieniach systemu mógł wybrać, czy chce korzystać z białego tła czy jednak woli ciemność.

Czy tak będzie wyglądał ciemny motyw w iOS 13? (fot. zrzut ekranu z wybranych aplikacji Apple w iOS 12)

Kolejną nowością, która zostanie wprowadzona wraz z iOS-em 13, będzie lepsza wielozadaniowość na iPadach. Wreszcie możliwe będzie otworzeniu obok siebie kilku okien tej samej aplikacji. W aplikacjach dodane zostaną karty, które będzie można swobodnie rozmieszczać.

Nowy gest cofnięcia wprowadzonego tekstu i lepsza przeglądarka Safari

iOS 13 to także nowy gest usuwania tekstu przy korzystaniu z domyślnej klawiatury. Nie trzeba będzie już potrząsnąć urządzeniem, aby cofnąć ostatnio napisany wyraz. Wystarczy, że użytkownik stuknie trzema palcami w obszar klawiatury. Następnie będzie musiał wykonać gest przesunięcia. Jeśli przesunie w lewo, to będzie skutkowało zastosowaniem opcji Cofnij, z kolei przesunięcie w prawo to Ponów.

Przeglądarka Safari na iPadach będzie automatycznie prosić o wyświetlenie strony w wersji na komputery, jeśli będzie to konieczne. Ma to pozytywnie wpłynąć na komfort pracy z iPadem, zwłaszcza z modelami z dużym ekranem i aktualnie podpiętą klawiaturą.

Usprawniona aplikacja Poczta i ładniejszy interfejs zmiany głośności

Aplikacja Poczta, która domyślnie dostępna jest na każdym iPhonie i iPadzie, zyska kilka nowych funkcji. Wdrożone zostanie automatyczne segregowanie wiadomości, które będą trafiać do folderów: reklama, zakupy, podróże, mniej ważne czy inne. Ponadto, możliwe będzie dodawanie wiadomości do kolekcji „przeczytaj później”.

iPhone 11 i ciemny motyw w iOS 13. Oto koncept pokazujący, jak Apple mógłby projektować smartfony

Apple ma odświeżyć interfejs zmiany głośności, który wyświetlany jest podczas sterowania głośnością z użyciem bocznych przycisków. Wreszcie nie będzie on wyglądał, jakby został zaprojektowany kilka lat temu. Ma on pasować do aktualnego wzornictwa stosowanego w całym systemie.

iOS 13 to także inne usprawnienia

Nowe wydanie systemu na iUrządzenia przeniesie wygodną możliwość zaznaczania w aplikacjach kilku elementów jednocześnie. Pojawi się przeprojektowana aplikacja Przypomnienia, która w nowej wersji będzie również dostępna na macOS. Usprawnień ma doczekać się asystentka Siri i obsługa wielu języków w klawiaturach.

źródło: 9to5Mac