(fot. pexels.com)

iOS 13.5.1 i poważny problem z akumulatorem. Tylko 5 godzin na jednym ładowaniu

Zauważyłeś, że Twój iPhone ostatnio znacznie szybciej zużywa energię? Niekoniecznie musi to być wina akumulatora. Prawdopodobnie problemy sprawia iOS 13.5.1 lub iOS 13.5.

Aktualizacja iOS i nowe problemy, tym razem z akumulatorem

Udostępniony w zeszłym roku iOS 13, mimo iż wprowadził ciemny motyw i inne wyczekiwane nowości, nie był dla Apple, jak i użytkowników iUrządzeń, zbyt szczęśliwą wersją. Szybko okazało się, że oprogramowanie zawiera mnóstwo błędów i niedociągnięć. Sprawiło to, że tuż po udostępnieniu systemu, zespół Tima Cooka musiał wydać kilka aktualizacji, eliminując wiele podstawowych usterek.

Mogłoby się wydawać, że po licznych poprawkach i upływie prawie roku od wydania iOS 13, mamy już do czynienia z dopracowany produktem. Cóż, niekoniecznie. Według serwisu ZDNet, obecna najnowsza wersja, oznaczona numerem 13.5.1, negatywnie wpływa na czas pracy. Co więcej, analizując forum pomocy technicznej Apple, znajdziemy wpisy potwierdzające, że problem zaczął występować już w iOS 13.5, co może sugerować, że Apple wiedziało o nim już wcześniej.

W iOS 13.5.1. niektóre aplikacje zużywają sporo energii w tle. (fot. PhoneArena)

Jak wynika ze skarg użytkowników iPhone’ów, zauważalnie szybsze wyczerpywanie się energii spowodowane jest przez aplikacje działające w tle. Nie, nie dotyczy to jednej czy dwóch aplikacji, a więc nie można twierdzić, że winni są zewnętrzni twórcy oprogramowania.

iOS 13.5.1 – tylko 5 godzin bez ładowarki

Jeden z użytkowników skarży się, że jego iPhone X po zainstalowaniu iOS 13.5.1 wytrzymuje około 5 godzin na jednym ładowaniu. Dodaje, że nie pomogła wymiana akumulatora przeprowadzona w serwisie Apple – nadal w pełni naładowany akumulator wystarcza tylko na kilka godzin. Wskazuje on, że Siri i systemowa aplikacja Poczta zużywają sporo energii, także w nocy, gdy smartfon jest zablokowany.

Właściciel iPhone’a XS Max, po zainstalowaniu iOS 13.5, zauważył znacznie krótszy czas pracy. Z kolei inny użytkownik twierdzi, że mimo iż podłącza smartfon na całą noc do ładowarki, to rano poziom naładowania wynosi zaledwie 20%. Problem nie dotyczy więc konkretnego modelu iPhone’a, ale może występować na wszystkich urządzeniach, które działają pod kontrolą iOS 13.5 lub iOS 13.5.1. Warto zauważyć, że na błąd częściej skarżą się osoby z drugą, nowszą wersją systemu.

iPhone działa znacznie krócej – co teraz?

Należy zaznaczyć, że błąd nie występuje na każdym iUrządzeniu, aczkolwiek liczne posty na forum Apple sugerują, że problem dotyczy sporego grona osób. Niestety, Apple nie przygotowało jeszcze rozwiązania. Najpewniej zostanie ono wprowadzone wraz z iOS 13.6.

Do wydania iOS 13.6 pozostało jeszcze trochę czasu, więc jeśli czas pracy Twojego iPhone’a ostatnio wypada zauważalnie gorzej, to musisz poradzić sobie samemu. Należy ręcznie wyłączyć odświeżanie aplikacji w tle. W tym celu, trzeba przejść do ustawień smartfona, następnie kliknąć na „Ogólne” i przejść do sekcji „Odświeżanie aplikacji w tle”. Można całkowicie wyłączyć funkcję lub wybrać konkretne aplikacje, które zużywają więcej energii niż powinny.