Huawei w wyniku błędu zdalnie i bez wiedzy użytkowników instalował aplikację Quik | Tabletowo.pl

Huawei w wyniku błędu zdalnie i bez wiedzy użytkowników instalował aplikację Quik

Dołącz do dyskusji 0

Huawei notuje świetne wyniki sprzedażowe. Chińska marka zdaje się na stałe dołączyła już do największych producentów smartfonów. Teraz firmie przydarzyła się jednak mała wpadka. Użytkownicy kilku modeli donoszą, że na urządzeniach nagle i bez ich wiedzy pojawiła się aplikacja GoPro Quik.

Zdalnie instalowany program to narzędzie firmy znanej z produkcji kamer sportowych, służące do obróbki wideo. Fakt, że to właśnie ta aplikacja pojawiła się na niektórych urządzeniach chińskiej marki, prawdopodobnie spowodowany jest tym, że Huawei jakiś czas temu nawiązał współpracę z GoPro, a sama aplikacja miała być preinstalowana na modelu P10.

No i w gruncie rzeczy teraz pojawiła się właśnie jako program systemowy, chociaż jej usunięcie nie sprawiało żadnego problemu. Aplikację na swoich urządzeniach zauważyło najwięcej osób z Holandii, chociaż wiadomo już, że sprawa dotyczy również innych rynków, w tym Polski, co potwierdza także nasza Kasia. W sieci nie brakuje chociażby wpisów polskich użytkowników, u których również bez ich ingerencji pojawił się program.

Cała sprawa nie tyczy się jedynie tegorocznego flagowca. Z informacji znajdujących się w sieci wynika, że Quik znalazł się również na ubiegłorocznym P9, niedawno zaprezentowanym Mate 10 Pro, nie oszczędzono również produkctu submarki – Honora 9.

Holenderski oddział marki odniósł się do całej sytuacji, chociaż komunikat jest dość lakoniczny. Wynika z niego, że instalacja aplikacji jest po prostu wynikiem wewnętrznego błędu. Pracownicy firmy pracują już ponoć nad znalezieniem problemu. Tak czy siak może to budzić niepokój i to nie tylko wśród użytkowników smartfonów chińskiej marki, ale wszystkich korzystających z urządzeń pod kontrolą systemu Android. Jak się bowiem okazuje, bez większego problemu może się na nich znaleźć… wszystko.

[AKTUALIZACJA]

Otrzymaliśmy od Huawei Mobile Polska oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Oto ono:

Huawei od kilku miesięcy współpracuje z Quik, aplikacją do edycji wideo od firmy GoPro, która automatycznie generuje filmy wideo z zakładki „Odkryj” w galerii smartfonów. Funkcja ta, służąca do wybierania zdjęć i filmów wideo zrobionych przez użytkowników, wykorzystuje uczenie maszynowe, zawarte w nakładce systemowej EMUI. Opcja jest łatwa w użyciu i idealna dla tych, którzy chcą w bardzo szybki sposób podzielić się z innymi swoimi niezapomnianymi chwilami. 

Do tej pory Quik był zintegrowany z Galerią w zakładce „Odkryj”, a na ekranie głównym nie pojawiała się ikona aplikacji. Po ostatniej aktualizacji programu (do wersji 4.4.0), dostępnej w Google Play od 10 listopada, ikona Quik jest widoczna na ekranie głównym, dzięki czemu użytkownicy mogą jeszcze łatwiej edytować swoje filmy wideo. Każdy może bez problemu odinstalować aplikację, jeśli nie chce z niej korzystać.  

Źródło: XDA Developers

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona