(fot. VW)

Huawei zawarł umowę z dostawcą Volkswagena. Z jego technologii skorzystają miliony samochodów

Huawei, podobnie jak wiele firm znanych głównie z produkcji elektroniki i oprogramowania, coraz śmielej wkracza w rynek skomputeryzowanych samochodów. Dowodem na to jest umowa podpisana z dostawcą jednego z największych koncernów motoryzacyjnych.

Samochody zmieniają się na naszych oczach

Dla wielu kierowców silnik, moc i osiągi schodzą na drugi plan. Nowy samochód musi być przede wszystkim naszpikowany elektroniką. Dużym atutem staje się obsługa Android Auto czy Apple CarPlay, nowoczesny system infotainment, a także rozbudowane systemy wsparcia i bezpieczeństwa.

To świetna okazja dla firm IT, aby wejść na nowy rynek. Wielu dużych graczy współpracuje już z producentami samochodów i dostarcza im oprogramowanie, czujniki czy procesory. Wśród nich należy wymienić Nvidię, Intela czy Samsunga.

Huawei Volkswagen
Volkswagen ID Buzz (fot. VW)

Huawei, który ostatnio ma ogromne problemy w segmencie smartfonów w Europie, nie zamierza rozstać się ze Starym Kontynentem. Wciąż sprzedaje w tym regionie swoje urządzenia, a także nawiązuje nowe współprace. Podejmowane działania dotyczą nawet rynku motoryzacyjnego i trzeba przyznać, że mamy do czynienia z naprawdę dużymi przedsięwzięciami.

Patenty z Chin okazują się niezwykle ważne dla nowoczesnych samochodów

Znaczna większość współczesnych aut jest podłączona do internetu. W tym celu często wykorzystana jest sieć 4G, a niebawem najpewniej nastąpi przesiadka na technologię 5G. Nic więc dziwnego, że technologia należąca do Huawei, mającego ogromne doświadczenie w rozwijaniu komunikacji bezprzewodowej, jest kluczowa dla wielu producentów aut.

Chińczycy pochwalili się, że zawarli umowę licencyjną z dostawcą Volkswagen Group. Dotyczy ona licencji na korzystanie z posiadanych przez firmę patentów koniecznych do spełnienia normy (SEP – Standard Essential Patent) w standardzie 4G.

Jako innowacyjna firma, mamy bogate portfolio patentów w zakresie technologii bezprzewodowych, co stanowi ogromną wartość dla całego przemysłu motoryzacyjnego. Cieszymy się, że kluczowi gracze z branży dostrzegają tę wartość. Wierzymy, że wykorzystanie naszych technologii przyniesie szereg korzyści konsumentom na całym świecie. Song Liuping, dyrektor ds. Prawnych w Huawei

Rozwiązania opracowane przez Huawei będą wykorzystywane w samochodach wyposażonych w możliwość komunikacji bezprzewodowej. Warto zaznaczyć, iż firma oczekuje, że docelowo ponad 30 milionów pojazdów zaoferuje technologie oparte na jej patentach.