(fot. pixabay.com)

Toyota, NVIDIA, Bosch i inni łączą siły. Celem rozwój autonomicznych samochodów

Wielokrotnie słyszeliśmy już o autonomicznej przyszłości, w której drogi zapełnią się samochodami prowadzonymi przez komputery. Zanim jednak do tego dojdzie, przed firmami motoryzacyjnymi i technologicznymi jeszcze sporo pracy. Jedne z obecnych problemów mają zostać rozwiązane w ramach utworzonego konsorcjum.

Reklama

Firmy łączą siły, czas przyśpieszyć motoryzacyjną rewolucję

W skład nowej grupy nazwanej Autonomous Vehicle Computing Consortium (AVCC) wchodzą następujące firmy: Arm, Bosch, Continental, GM, Toyota, NVIDIA, NXP i Denso. Mamy więc połączenie doświadczonych graczy na rynku motoryzacyjnym i producentów, którzy rozwijają już własną technologię dla pojazdów autonomicznych.

Reklama

Owszem NVIDIA może kojarzyć się z kartami graficznymi, ale ma już na koncie kilka sukcesów w dziedzinie prawie autonomicznych samochodów, a także współpracuje już z wybranymi koncernami motoryzacyjnymi. Ponadto, firma rozwija własną autonomiczną platformę i komputery do sprawnego przetwarzania danych zbieranych przez samochody.

Celem powstałej grupy jest wspólny rozwój technologii, która w założeniach ma pomóc we wprowadzeniu samochodów autonomicznych na duża skalę. Pierwszym krokiem będzie ustanowienie wytycznych i standardów, którymi powinni kierować się producenci. Zapisy obejmą m.in. zużycie energii, niezawodność i wymagane systemy bezpieczeństwa.

Uważajcie na parkingach! Tesle zbyt wcześnie otrzymały funkcję Smart Summon

Grupa, po utworzeniu wstępnych wytycznych, będzie mogła przejść do dalszej realizacji celu. Standardy pozwolą bowiem na wskazanie technologii, których rozwój jest opłacalny i powinien w przyszłości przynieść korzyści. Natomiast rozwiązania drogie i mało wydajne zostaną skreślone.

Konsorcjum skupi się również na analizowaniu typowych wyzwań technicznych. Wspólna praca wielu doświadczonych specjalistów ma więc pomóc w pokonaniu głównych przeszkód, które należy przezwyciężyć, aby w ogóle zacząć myśleć o wprowadzeniu tysięcy autonomicznych pojazdów na publiczne drogi.

Grupa może jeszcze urosnąć

Autonomous Vehicle Computing Consortium (AVCC) jest otwarty na nowych członków. Grupa nie zamierza ograniczać się wyłącznie do firm, które są już obecne. W końcu im więcej specjalistów, tym lepiej dla rozwoju technologii.

Niebawem podobnych grup może powstać więcej, co jak najbardziej powinno mieć pozytywny wpływ na autonomiczne samochody. Po pierwsze, wspólna praca pozwoli obniżyć koszty stworzenia odpowiednich systemów. Po drugie, dzięki temu zostaną ustalone ogólne standardy, które są niezwykle potrzebne, chociażby aby umożliwić komunikację między wszystkimi samochodami, a nie tylko autami danego producenta.

Polecamy również:

Systemy wykrywania pieszych częściej nie działają niż działają

źródło: TechCrunch, AVCC