Jeśli spojrzeć na te dane, nie widać, żeby Huawei miał jakiekolwiek problemy

Od ponad półtora roku Huawei jest na cenzurowanym u Stanów Zjednoczonych i walczy o przetrwanie. Regularnie docierają do nas jednak sprzeczne i informacje o sytuacji tego producenta na rynku smartfonów. Według tych danych, nie jest aż tak źle, jak mogłoby się wydawać.

Jak aktualnie wygląda sytuacja Huawei?

Według ostatnich raportów największych agencji, zajmujących się monitorowaniem sytuacji w segmencie smartfonów, w trzecim kwartale 2020 roku Huawei dostarczył na rynek znacznie mniej telefonów niż przed rokiem, jednak i tak jest drugim największym ich producentem na świecie (za to Xiaomi udało się prześcignąć Apple i wskoczyć na 3. miejsce).

Mimo wszystko widać, że udziały Huawei w segmencie smartfonów topnieją w oczach i nie wiadomo, czy producentowi uda się zatrzymać tę tendencję spadkową. Cały czas firma odnosi jednak duże sukcesy na tym rynku, w tym także w segmencie telefonów z modemami 5G.

Sprzedaż smartfonów z modemami 5G we wrześniu 2020 roku

Według Strategy Analytics, w pierwszej połowie 2020 roku (w ujęciu globalnym), jeśli chodzi o smartfony z modemami 5G, najlepiej sprzedawały się te marek Samsung i Huawei.

Teraz Counterpoint Research przyjrzało się sprzedaży tego typu urządzeń we wrześniu 2020 roku i okazuje się, że największym wzięciem cieszył się Samsung Galaxy Note 20 Ultra, który zgarnął dla siebie 5% udziałów. W TOP 10 aż cztery modele pochodziły jednak od Huawei i marki-córki Honor: P40 Pro, Nova 7, P40 i Honor 30S. W sumie udało im się uzyskać aż 15,4% udziałów, co jest najlepszym wynikiem, jeśli za kryterium wziąć producenta.

Dla porównania, smartfony Samsunga z TOP 10 mają w sumie 11,9% udziałów, Oppo 5,8%, a Vivo już tylko 3,6%.

sprzedaż smartfonów 5G Huawei Samsung Oppo Vivo wrzesień 2020
źródło: @CounterPointTR

Counterpoint Research podaje, że za ponad 60% sprzedaży smartfonów z modemami 5G odpowiadają Chiny, a aktualnie na rynku dostępnych jest już ponad 200 modeli, które obsługują sieć piątej generacji. Dla porównania, jeszcze w pierwszym kwartale 2020 roku było ich zaledwie około 50. Coraz więcej z nich można też kupić już za ~1500 złotych.

Analitycy spodziewają się, że za kilka miesięcy wygląd TOP 10 najlepiej sprzedających się smartfonów z modemami 5G znacząco się zmieni – powinny się w nim pojawić m.in. iPhone’y z serii 12. Ciekawe, ile wtedy w tej dziesiątce będzie modeli z oferty Huawei.

Te wiadomości mogą Cię zainteresować: