smartfon Huawei P30 Pro Huawei P40 smartphone
fot. Tomasz Szwast / Tabletowo.pl

Huawei chce kupować od Qualcomma procesory Snapdragon

Huawei został prawie całkowicie odcięty od dostaw sprzętu i technologii amerykańskich producentów. Firma z Chin jest mocno zainteresowana współpracą z Qualcommem, który miał już prowadzić rozmowy z rządem USA na temat udzielenia specjalnej licencji na współpracę.

Huawei jednak będzie współpracował z Qualcommem?

Niedawno informowaliśmy, że Intel otrzymał od administracji prezydenta Donalda Trumpa specjalne pozwolenie na współpracę z Huawei w zakresie dostaw sprzętu, choć nie wiemy do końca, w jakim dokładnie obszarze będzie obowiązywało to porozumienie.

Teraz rotating chairman Huawei, Guo Ping stwierdził, że firma chciałaby używać w swoich smartfonach procesorów Qualcomm Snapdragon. Ma to związek z zablokowaniem przez USA dostępu do technologii, które były wykorzystywane przez ARM i HiSillicon do produkcji czipów Kirin, dotychczas stosowanych przez giganta z siedzibą w Shenzen. O licencję na współpracę wystąpił jakiś czas temu MediaTek, jednak do dziś nie otrzymał odpowiedzi.

Działalność Huawei w obliczu sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych to prawdziwy rollercoaster. Jeszcze niedawno pojawiały się informacje, iż chińska marka mogłaby całkowicie zniknąć z rynku smartfonów. Chęć współpracy z Qualcommem może jednak znacząco jej pomóc, a wręcz uratować przed utratą zdobywanej przez ostatnie lata pozycji na rynku.

Huawei nie ma łatwej przeprawy z rządem USA
fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl

Jak stwierdził rotating chairman firmy z Shenzen, Guo Ping, Huawei z wielką radością podejmie współpracę z amerykańską firmą, która już lobbowała za tym w administracji Donalda Trumpa.

Mamy nadzieję, że rząd USA może ponownie rozważy swoją politykę. Jeśli Stany Zjednoczone pozwolą na to, jesteśmy nadal skłonni kupować produkty od firm amerykańskich – Guo Ping

Guo Ping już wcześniej wypowiadał się w podobnym tonie – podczas rozmowy z Android Authority poinformował:

Jak już wcześniej powiedzieliśmy, jesteśmy gotowi do współpracy z amerykańskimi firmami, w tym Qualcomm, tak długo, jak są do tego upoważnieni.

Chińska firma jest w bardzo ciężkiej sytuacji, jeśli chodzi o rynek urządzeń mobilnych. Praktycznie wszyscy dostawcy mają zakaz współpracy z nią. Jednak – jak wiadomo – światem rządzą pieniądze, przez co może okazać się, że Qualcomm będzie na tyle skutecznie lobbował, że w końcu uda mu się przeforsować w rządzie umowę z Huawei.

Polecamy również: