Huawei zniknie z rynku smartfonów? To nie niemożliwe

Wydawałoby się, że Huawei dobrze sobie radzi, mimo że Stany Zjednoczone wprowadzają kolejne, coraz surowsze sankcje. Pojawiają się jednak głosy, że chińska firma może zniknąć z rynku smartfonów, jeśli sytuacja się nie zmieni.

Reklama

Huawei zrezygnuje z rynku mobilnego?

Według analityka Ming-Chi Kuo, który znany jest przede wszystkim z dostarczania wiarygodnych informacji na temat nowości sprzętowych i kolejnych posunięć Apple, nałożone przez Stany Zjednoczone sankcje sprawią, że w najlepszym wypadku Huawei znacząco straci udziały w segmencie smartfonów, natomiast w najgorszym całkowicie się z niego wycofa.

Sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na Huawei oraz jego submarkę Honor bardzo odbiły się na funkcjonalności smartfonów i tabletów z Androidem od tych marek. Kupując wprowadzone w ostatnich miesiącach urządzenia, nie otrzymamy już usług Google, które dla większości osób są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania na co dzień.

Reklama

Co prawda przedsiębiorstwo z Państwa Środka bardzo mocno inwestuje w rozwój swojej własnej platformy, nazywanej Huawei Mobile Services (HMS), i coraz więcej deweloperów udostępnia swoje programy na nią, ale dalej znajduje się ona parę kroków za GMS (Google Mobile Services).

Nie tak dawno dowiedzieliśmy się, że Huawei będzie musiał zrezygnować z produkcji własnych procesorów HiSillicon Kirin, które powstawały przy współpracy z TSMC. Huawei Mate 40 Pro ma być ostatnim smartfonem z procesorem Kirin na wyposażeniu. Był to kolejny cios dla chińskiej marki.

Huawei P40 Pro Plus
Huawei może zniknąć z rynku smartfonów (fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl)

Huawei może się „zwinąć” na naszych oczach

Ming-Chi Kuo stwierdził, że ciosy wymierzane w giganta z Shenzen bardzo mocno odbijają się na samej marce, mimo że w drugim kwartale 2020 roku dostarczyła ona na rynek najwięcej smartfonów ze wszystkich producentów.

Zdaniem przywoływanego analityka, w niedługim czasie Huawei prawdopodobnie straci pozycję lidera na rzecz konkurencji w postaci Samsunga, Apple czy Xiaomi. W najgorszym możliwym scenariuszu, firma może całkowicie wycofać się z rynku mobilnego i zająć się produkcją innych urządzeń.

Inni producenci się cieszą, bo będą mogli przejąć obecnych użytkowników chińskiej marki, ale czy sami konsumenci powinni być równie radośni? W mojej opinii nie za bardzo, ponieważ jeśli tak duży gracz, jak Huawei, wypadnie z rynku, inne marki będą mogły podnosić ceny swoich urządzeń, co odbije się niekorzystnie na naszych portfelach.

Na razie są to jednak tylko prognozy. Chińska marka na pewno nic sobie z nich nie robi, ponieważ skupia swoją uwagę na zbliżającej się premierze Huawei Mate 40 Pro, która ma mieć miejsce już niedługo.

Polecamy również:

  1. Szkoda bo seria P i Mate to od kilku lat jedne z najlepszych telefonów na rynku (pod warunkiem, że ekrany nie zielenieją ?) z najlepszymi aparatami od Leica i rewelacyjnymi bateriami. Jak Samsung i Apple przestaną czuć oddech Huaweia na plecach to na pewno nie wyjdzie to na dobre klientom.

  2. Tak,” inne marki będą mogły podnosić ceny” bo Huawei to taki Marshall który rozdaje swoje telefony za polowe ceny?

  3. Przypomina mi się sytuacja z BlackBerry gdzie kiedy na dobre rozgościł się android telefony te kupowali praktycznie sami fanatycy. Ratunkiem miały być potem telefony z ich autorskim systemem BB 10 gdzie też można było uruchamiać aplikacje z Androida. Nie każda aplikacja jak wiemy działała dobrze. Z czasem aplikacje wymagały wyższego API i coraz gorzej z czasem to działało. Potem ratunkiem miało być przejście na androida i wiemy jak to się skończyło…. Marka poprostu została wręcz wchłonięta przez inne koncerny które ludzie chętniej kupowali. Nawet ponowne wejście z telefonami z androidem nie pomoglo. Obawiam się że tutaj z czasem będzie identycznie

  4. Firma może się i wycofać z Europy ale nie wycofa się z Chin, gdzie „dzięki” banowi od Trumpa notuje rekordową popularność. Globalnie na pandemii najwięcej stracił Samsung, sprzedaż r/r Q2 spadła z 76 do 54 mln szt. a huaweiowi „tylko” z 57 do 55 mln. Huawei dzięki rynkowi chińskiemu jest numerem jeden i wycofanie się z rynku mogłoby nastąpić chyba tylko na skutek całkowitego odcięcia komponentów…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama