Huawei niedługo nie będzie miało z czego składać smartfonów – Samsung przestaje dostarczać części

Huawei będzie mieć coraz więcej problemów z utrzymaniem produkcji swoich urządzeń. Samsung wkrótce zaprzestanie dostarczać Chińczykom podzespoły konieczne do budowy smartfonów.

Coraz mniej firm z USA współpracuje z Huawei

Rząd Stanów Zjednoczonych skutecznie przeszkadza Huawei w rozwoju na rynku konsumenckim w krajach innych niż Chiny. Wprowadzono ograniczenia – nie tyle dla Huawei, co dla amerykańskich firm, które chciałyby z tym przedsiębiorstwem współpracować. Zaopatrywanie Chińczyków w sprzęt czy oprogramowanie stało się ściśle kontrolowane, a w wielu wypadkach – po prostu niemożliwe. To dlatego smartfony Huawei nie mogą mieć zainstalowanego Androida z usługami i aplikacjami Google.

Sankcje mają jeszcze dalsze konsekwencje. Blokada handlowa dotyczy także nieamerykańskich firm, które chciałyby sprzedawać Huawei produkty czy technologie opracowane w Stanach Zjednoczonych. Dlatego, jak donosi Hosun Biz, Samsung i producent pamięci SK Hynix planują wstrzymać dostawy części dla Huawei z dniem 15 września.

Na wstrzymaniu dostaw straci i Huawei, i Samsung

Nie ma możliwości, by Samsung nie odczuł straty tak ważnego partnera handlowego. Huawei odpowiedzialne jest za sprzedaż milionów smartfonów rocznie – w wielu wypadkach polega na podzespołach (na przykład wyświetlaczach OLED) wyprodukowanych przez Samsunga.

SK Hynix z kolei, może mieć jeszcze większe problemy. Dla tej firmy, 40% przychodów z pierwszej połowy 2020 roku pochodziło z Chin. Zawieszenie dostaw dla Huawei na pewno mocno odbije się na wynikach finansowych.

Amerykańskie sankcje powoli zacieśniają pętlę na szyi Huawei, zawężając znacznie pole manewru współpracy z dostawcami podzespołów. Na razie firma ma jeszcze opcję skorzystania z oferty chińskiego producenta układów SMIC, ale jest to prawdziwy plan awaryjny. Może się okazać, że to za mało, by Huawei utrzymał się na rynku smartfonów gdziekolwiek poza Chinami.

Oczywiście Huawei nie podnosi z tego tytułu alarmu. Jak przekazano w oficjalnym oświadczeniu,

Huawei posiada rozbudowany system dostaw, którego sprawne funkcjonowanie nie jest uzależnione od pojedynczych dostawców. Firma dysponuje rozwiązaniami technologicznymi pozwalającymi na utrzymanie stałych dostaw wyświetlaczy i będzie kontynuować współpracę z partnerami w celu dostarczania coraz lepszych produktów i usług dla konsumentów.