procesor Qualcomm Snapdragon 750G processor
fot. Qualcomm

Qualcomm przedstawia nowy procesor Snapdragon 750G ze wsparciem dla 5G i HDR w grach

Qualcomm ogłosił premierę nowego procesora Snapdragon 750G, który ma pozwolić jeszcze bardziej upowszechnić dostęp do sieci 5G na świecie.

Qualcomm Snapdragon 750G oficjalnie

Całkiem niedawno informowaliśmy, że Qualcomm oraz MediaTek chcą bardzo mocno rozpowszechnić sieć 5G w urządzeniach, proponując tańsze procesory z modemem 5G. Teraz znajduje to potwierdzenie w nowej informacji od amerykańskiej firmy. Przedstawiła ona procesor Snapdragon 750G, który w niższej cenie ma zapewnić wydajność droższych modeli oraz oczywiście wsparcie dla technologii 5G.

Nowy procesor będzie wyposażony w modem Qualcomm X52 5G, który wspiera mmWave i sub-6 GHz, SA i NSA, TDD, FDD oraz Dynamic Spectrum Sharing (DSS). Wszystkie zastosowane technologie mają mieć możliwość obsługi wielo-gigabitowych połączeń, które umożliwią jeszcze szybsze wysyłanie i pobieranie danych.

Qualcomm Snapdragon 750G
Qualcomm Snapdragon 750G pozwoli na zwiększenie popularności sieci 5G (fot. Qualcomm)

Qualcomm nie zapomniał także o graczach – zastosował w nowym układzie technologię Qualcomm Snapdragon Elite Gaming, która jest odpowiedzialna za zminimalizowanie opóźnień w grach.

Za przetwarzanie grafiki odpowiada zaś układ Adreno 619, który według amerykańskiego przedsiębiorstwa ma być szybszy o 10% od Adreno 618, zastosowanego Snapdragonie 730G. Omawiany procesor graficzny zapewni także wsparcie dla HDR w grach, co pozwoli osiągnąć jeszcze lepsze doznania podczas rozgrywki.

Qualcomm Snapdragon 750G 5G
Qualcomm Snapdragon 750G znajdzie zastosowanie w urządzeniach ze średniej półki (fot. Qualcomm)

Co więcej, Qualcomm uaktualnił swój silnik AI, który ma poprawić nie tylko wydajność samego urządzenia, ale też przetwarzanie zdjęć i filmów wykonanych aparatem z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, a także ulepszyć rozpoznawanie mowy, aby jeszcze dokładniej wyszukiwać to, co nas interesuje. Dodatkowo silnik Qualcomm AI Engine pozwoli również zredukować echo i pogłos, a także szumy, co ułatwi rozmowy oraz korzystanie z asystentów głosowych.

Qualcomm Snapdragon 750G jest konstrukcją ośmiordzeniową, wykonaną w 8 nm procesie litograficznym. Zastosowano w nim rdzenie Kryo 570 o taktowaniu do 2,2 GHz, które mają być o 20% szybsze od Kryo 470.

Oczywistą rzeczą jest, że razem z samym procesorem przyjdzie do nas pełne zaplecze komunikacyjne w postaci wsparcia dla obsługi Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, pełnego zakresu biometrii (twarz, odcisk palca, tęczówka, głos), GPS + GLONASS. Procesor będzie mógł także współpracować z ekranami o odświeżaniu 120 Hz, a także obsłuży aparaty o rozdzielczości nawt 192 Mpix.

Pierwsze urządzenia z Qualcomm Snapdragon 750G mają pojawić się na rynku do końca 2020 roku.

Polecamy również: