MediaTek logo 5G

MediaTek chce dostarczać procesory Huawei, tylko Stany Zjednoczone muszą wydać na to zgodę

Huawei znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. Nałożone przez Stany Zjednoczone liczne sankcje niemal całkowicie odcięły przedsiębiorstwo z Państwa Środka od amerykańskich technologii. MediaTek chce jednak dostarczać swoje procesory tej firmie, ale najpierw USA muszą wydać na to zgodę.

Czegoś takiego jeszcze nie było. Trzeba to powstrzymać

Jesteśmy świadkami bezprecedensowej sytuacji w całej historii branży technologicznej. Decyzje administracyjne Stanów Zjednoczonych niemalże paraliżują działalność Huawei, a na dodatek negatywnie wpływają również na wiele innych firm.

To swego rodzaju domino może być bardzo brzemienne w skutkach, bo w tym przypadku ucierpi nie tylko sam Huawei, ale też współpracujący z nim producenci różnych podzespołów (w tym też amerykańscy). Kontrakty między nimi opiewają na niewyobrażalne dla przeciętnego klienta kwoty i straty te może być trudno odrobić – nie wszystko da się sprzedać innym firmom, a i nie ma pewności, że złożą one odpowiednio duże zamówienia, które zrekompensują straty.

Stany Zjednoczone zdają się tym nie przejmować i nakładają kolejne sankcje na Huawei. Oficjalnie deklarują, że to w trosce o bezpieczeństwo narodowe, aczkolwiek w kuluarach mówi się też, iż zwyczajnie boją się o to, że Chiny staną się większą potęgą w branży technologicznej, dlatego szukają sposobów, aby do tego nie dopuścić.

MediaTek chce dostarczać procesory Huawei, tylko Stany Zjednoczone muszą wydać na to zgodę

Od co najmniej kilku tygodni dało się zauważyć, że coraz więcej smartfonów Huawei wyposażonych jest w procesor MediaTeka. Wynika to z faktu, że producent z Państwa Środka nie może dłużej produkować układów HiSilicon Kirin i musiał znaleźć jakąś alternatywę dla nich.

Stany Zjednoczone postanowiły jednak jeszcze mocniej uderzyć w chińską firmę i zabroniły sprzedawać jej gotowe półprzewodniki, przy produkcji których wykorzystywana jest jakakolwiek amerykańska technologia. Przez to m.in. MediaTek nie może dostarczać Huawei swoich procesorów.

MediaTek Dimensity 720
W swoich smartfonach Huawei często wykorzystywał procesor MediaTek Dimensity 720

W praktyce oznacza to wizję ogromnych strat, do których MediaTek wolałby nie dopuścić, dlatego – jak przekazuje Reuters – złożył dziś wniosek o zgodę na współpracę handlową z firmą z Państwa Środka. To pierwszy, oficjalnie potwierdzony przypadek, kiedy jakiś producent zdecydował się na taki krok.

Na razie trudno powiedzieć, czy Stany Zjednoczone zaakceptują wniosek MediaTeka. Jeśli tak, będzie to precedens, który może pozwolić uzyskać podobne zgody innym firmom, w tym także Qualcommowi, bowiem i on podobno jest zainteresowany możliwością współpracy z Chińczykami.

Polecamy również: