MediaTek logo 5G

MediaTek chce dostarczać procesory Huawei, tylko Stany Zjednoczone muszą wydać na to zgodę

Huawei znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. Nałożone przez Stany Zjednoczone liczne sankcje niemal całkowicie odcięły przedsiębiorstwo z Państwa Środka od amerykańskich technologii. MediaTek chce jednak dostarczać swoje procesory tej firmie, ale najpierw USA muszą wydać na to zgodę.

Reklama

Czegoś takiego jeszcze nie było. Trzeba to powstrzymać

Jesteśmy świadkami bezprecedensowej sytuacji w całej historii branży technologicznej. Decyzje administracyjne Stanów Zjednoczonych niemalże paraliżują działalność Huawei, a na dodatek negatywnie wpływają również na wiele innych firm.

To swego rodzaju domino może być bardzo brzemienne w skutkach, bo w tym przypadku ucierpi nie tylko sam Huawei, ale też współpracujący z nim producenci różnych podzespołów (w tym też amerykańscy). Kontrakty między nimi opiewają na niewyobrażalne dla przeciętnego klienta kwoty i straty te może być trudno odrobić – nie wszystko da się sprzedać innym firmom, a i nie ma pewności, że złożą one odpowiednio duże zamówienia, które zrekompensują straty.

Reklama

Stany Zjednoczone zdają się tym nie przejmować i nakładają kolejne sankcje na Huawei. Oficjalnie deklarują, że to w trosce o bezpieczeństwo narodowe, aczkolwiek w kuluarach mówi się też, iż zwyczajnie boją się o to, że Chiny staną się większą potęgą w branży technologicznej, dlatego szukają sposobów, aby do tego nie dopuścić.

MediaTek chce dostarczać procesory Huawei, tylko Stany Zjednoczone muszą wydać na to zgodę

Od co najmniej kilku tygodni dało się zauważyć, że coraz więcej smartfonów Huawei wyposażonych jest w procesor MediaTeka. Wynika to z faktu, że producent z Państwa Środka nie może dłużej produkować układów HiSilicon Kirin i musiał znaleźć jakąś alternatywę dla nich.

Stany Zjednoczone postanowiły jednak jeszcze mocniej uderzyć w chińską firmę i zabroniły sprzedawać jej gotowe półprzewodniki, przy produkcji których wykorzystywana jest jakakolwiek amerykańska technologia. Przez to m.in. MediaTek nie może dostarczać Huawei swoich procesorów.

MediaTek Dimensity 720
W swoich smartfonach Huawei często wykorzystywał procesor MediaTek Dimensity 720

W praktyce oznacza to wizję ogromnych strat, do których MediaTek wolałby nie dopuścić, dlatego – jak przekazuje Reuters – złożył dziś wniosek o zgodę na współpracę handlową z firmą z Państwa Środka. To pierwszy, oficjalnie potwierdzony przypadek, kiedy jakiś producent zdecydował się na taki krok.

Na razie trudno powiedzieć, czy Stany Zjednoczone zaakceptują wniosek MediaTeka. Jeśli tak, będzie to precedens, który może pozwolić uzyskać podobne zgody innym firmom, w tym także Qualcommowi, bowiem i on podobno jest zainteresowany możliwością współpracy z Chińczykami.

Polecamy również:

    1. niestety to nie Trump lub Biden wyznacza kierunki globalnej konfrontacji a walkę z Huawei rozpoczęła już administracja Obamy… Trump tylko rozwija dalej ten sam kierunek zmiany optyki na Pacyfik, a powód jest prosty: jeśli USA nie powstrzyma rozwoju Chin, przegra w obecnym stuleciu wyścig gospodarczo-militarny czy nawet ekspansję w kosmos i eksploatację surowców… Libia, Syria, Iran, to tylko kolejne konflikty zastępcze i przesuwanie pionków na globalnej szachownicy (The Grand Chessboard Z. Brzezińskiego)

  1. Amerykanie nie zdają sobie sprawy jakie skutki przyniesie to w przyszłości.Jest jeszcze szansa odwrócenia trendu jaki obrali ale zaufanie już zostało utracone.Wiele firm wie o tym , że nie warto wchodzić w współpracę z Amerykańskimi firmami bo może się okazać po jakiś przełomowych odkryciach jak są nie potrzebne dla przyszłości USA.Gdy USA widzi w tym interes to nawet dla pozyskania patentu od firm , z którymi współpracuje będzie wymuszać ich oddanie albo staną się celem w ataku i znów będą rzucane wyimaginowane oskarżenia.
    Obecnie współpraca z Amerykańskimi firmami to kręcenie na siebie bata ponieważ to co wymyśli firma z zewnątrz należy do USA a nie do nich samych.Dopiero teraz będzie wychodzić prawda na jaw , że współpraca z USA polega na jednostronnym dobrze gdzie tylko Stany Zjednoczone zyskują.

  2. Takim oto sposobem USA hamuje rozwój technologii.
    Albo coś jest po ich myśli i na ytm zarabiają, albo trzeba to zaorać bo jest konkurencją.
    Bardzo czekam, aż powstaną zewnętrzne i niezależne od USA podzespoły i systemy operacyjne itp, które będą prezentować wystarczająco wysoki poziom – wtedy dolina krzemowa posypie się jak domek z kart.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama