The Robert N. Boyce Building in Santa Clara, California, is the world headquarters for Intel Corporation. This photos is from Oct. 26, 2017. (Credit: Walden Kirsch/Intel Corporation)

Intel otrzymuje licencję od USA na współpracę z Huawei. Inne firmy nie będą miały tak łatwo

O tym, że Huawei „nie ma lekko” jeśli chodzi o walkę z rządem USA, wiemy już wszyscy. Tymczasem, firma Intel otrzymała właśnie licencję na współpracę z chińską marką na dostawy niektórych swoich towarów.

Intel będzie mógł współpracować z Huawei

Jak donosi agencja Reuters, powołując się na słowa rzecznika amerykańskiej korporacji, Intel otrzymał pozwolenie na współpracę w określonym zakresie z firmą z Państwa Środka.

Co ciekawe, Intel nie jest jedynym, który stara się o pozwolenie na współpracę z Huawei. W zeszłym tygodniu firma SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corporation), która używa do produkcji swoich czipów amerykańskiej technologii, również poprosiła rząd Stanów Zjednoczonych o pozwolenie na współpracę z Huawei. O takowe zezwolenie wystąpił również Hynix, które zajmuje się produkcją układów elektronicznych, używanych głównie w pamięciach RAM i dyskach.

Mimo, że wyżej wymienione przedsiębiorstwa nie pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, obawiają się, że sankcje trafią także w nich, dlatego wolą wystąpić o zgodę do rządu USA. Pokazuje to, że Stany Zjednoczone obecnie praktycznie kontrolują dostawy technologii dla Huawei na całym świecie.

Intel Tiger Lake
Intel orzymał pozwolenie na współpracę z Huawei. Inne firmy nie będą miały tak łatwo (fot. Intel)

Według Reutersa, bazującego na słowach osoby, która nie chce ujawniać swoich danych, amerykańskie firmy mają bardzo małą szansę na uzyskanie pozwolenia na współpracę z Huawei i opracowują już plany awaryjne, na wypadek całkowitego odcięcia ich od dostaw dla chińskiego producenta.

Przypomnijmy, że rząd USA rozpoczął walkę z Huawei, twierdząc, że firma kradnie dane użytkowników i przekazuje je do rządu Chińskiej Republiki Ludowej. Administracja prezydenta Donalda Trumpa chce w związku z tym wymusić na firmach całkowite zakończenie współpracy z korporacją z Shenzen. Wygląda na to, że na razie im się to udaje, przez co Huawei poważnie rozważa wycofanie się z rynku smartfonów i chce skupić się na rozwoju własnych technologii, aby powrócić ze zdwojoną siłą.