Huawei zapowiada nową wersję Always on Display dla ośmiu modeli smartfonów

Kiedy w listopadzie 2019 roku Huawei udostępnił aktualizację do Androida 10, wraz z nową wersją nakładki systemowej EMUI 10, jedną z większych nieobecnych była udoskonalona wersja powiadomień na wygaszonym ekranie smartfona. Nowe Always On Display pojawi się (dopiero) na początku przyszłego roku, w pierwszej kolejności dla ośmiu obecnych już na rynku modeli z ekranami OLED.

Always On Display, w polskiej wersji językowej „Zawsze na ekranie”, to jedna z podstawowych funkcjonalności Androida, niestety niewystępująca we wszystkich modelach i u wszystkich producentów. Część z nich preferuje inne rozwiązania typu Ambient Display, czyli pokazywanie danych wyłącznie po aktywowaniu smartfona. Always On Display w wersji Huawei w chwili obecnej prezentuje podstawowe informacje, takie jak godzina, data, stan baterii czy powiadomienia o otrzymanych mailach. Całość utrzymana jest w jasnej tonacji i nie oferuje żadnych opcji edycji, poza zmianą godzin wyświetlania i np. wyłączeniem AOD w nocy. Nie da się ukryć, że w porównaniu do ostatnich nakładek Samsunga czy LG opcje te są znikome, stąd też spore zmiany zapowiedziane dla najnowszej wersji nakładki EMUI 10 były tylko kwestią czasu.

Z nieznanych nam przyczyn nowa wersja Always On Display niestety nie trafiła do tegorocznej, premierowej wersji EMUI 10, nie była też widoczna w wersji Beta. Prawdopodobnie producent nie zdążył z wdrożeniem wszystkich optymalizacji pod konkretne modele albo też funkcja ta sprawiała problemy techniczne, dlatego usunięto ją z oficjalnego wydania. W każdym razie polska strona EMUI 10 już zawiera planowany wykaz nowości:

  • elementy wyświetlane w trybie Always On zsynchronizowane są kolorystycznie z odcieniem nieba o różnych porach dnia,
  • możesz również wybrać własny, spersonalizowany motyw.
Nowy Always-on Display w smartfonach Huawei (źródło: Huawei Central)

Nowe wersje zegarów, kalendarzy i wariantów kolorystycznych zapowiadane były już na konferencji HDC 2019. Dostosowanie kolorystyki Always On Display do aktualnej pory dnia i odcienia nieba to dla mnie małe zaskoczenie i nowość wyprzedzająca o krok konkurencję.

Wracając jednak do tematu przewodniego. W trakcie kolejnej prezentacji Wang Chenglu, prezes działu oprogramowania dla urządzeń konsumenckich Huawei, zapowiedział premierę nowej wersji Always On Display na pierwszy kwartał 2020 roku. Nowe AOD będzie dostępne na smartfonach dysponujących ekranami OLED oraz procesorem Kirin 990. Funkcja ta trafi jednak (na szczęście) również na szereg starszych modeli (z np. Kirinem 980). Są to:

Nowa wersja EMUI wygląda i działa świetnie, przynajmniej na topowych urządzeniach Huawei. Always On Display będzie więc kolejnym krokiem w ulepszaniu wyglądu tej nakładki i jej funkcjonalności. Jedyne, co nam pozostaje, to czekać na udostępnienie w pierwszych miesiącach 2020 roku.

Źródło: GizChina, Huawei Central