Huawei Mate 40 Pro
(fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Niewiarygodne! Huawei podobno chce sprzedać serie P i Mate, tak samo, jak markę Honor (aktualizacja: Huawei zaprzecza)

Huawei nie ukrywa, że nałożone przez Stany Zjednoczone sankcje mają wpływ na jego działalność, ale cały czas utrzymuje, że je przezwycięży. Może to go jednak wiele kosztować, bowiem mówi się, że po sprzedaży marki Honor może przyjść czas na oddanie w inne ręce również flagowych serii P i Mate.

Sprzedaż marki Honor była ogromnym zaskoczeniem, ale jednocześnie w pełni świadomym i rozsądnym posunięciem. Huawei rozwijał ją przez wiele lat i dzięki jego wsparciu oraz samodzielnym, wytężonym wysiłkom zdobyła silną pozycję na rynku. Nałożone przez Stany Zjednoczone sankcje mogły ją pogrzebać – jedynym ratunkiem dla niej było oddanie jej w inne ręce.

Huawei podobno chce sprzedać serie P i Mate, tak samo, jak markę Honor

Sprzedaż marki Honor może być jednak dopiero początkiem ratowania wieloletniego dorobku, który mogą zniweczyć nałożone przez Stany Zjednoczone sankcje. Jak bowiem donosi Reuters, producent z Państwa Środka podobno prowadzi rozmowy, które mają doprowadzić do sprzedaży flagowych marek P i Mate. Zainteresowane ich nabyciem ma być konsorcjum, prowadzone przez firmy inwestycyjne wspierane przez rząd Szanghaju.

Rozmowy podobno trwają już od wielu miesięcy – rzekomo rozpoczęto je we wrześniu 2020 roku, czyli wcześniej niż pojawiły się pierwsze wzmianki o sprzedaży marki Honor. Nie wiadomo jednak, jaką wartość może osiągnąć ta transakcja. Za jakiś punkt odniesienia mogą posłużyć dane IDC, według których dostawy smartfonów z serii P i Mate w okresie od trzeciego kwartału 2019 roku do Q3 2020 były warte 39,7 mld dolarów.

smartfon Huawei P40 Pro+ smartphone
Huawei P40 Pro+ (fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl)

Źródła, na które powołuje się Reuters, twierdzą, iż wciąż nie ma pewności, że rozmowy zakończą się sprzedażą marek P i Mate. Sam Huawei stanowczo zaprzecza tym – jak twierdzi – bezpodstawnym doniesieniom i zapewnia, że nie ma takich planów. Takie stanowisko w ogóle jednak nie dziwi – tego typu sprawy muszą być trzymane w ścisłej tajemnicy, ponieważ ich ujawnienie mogłoby przynieść wiele szkody. Rząd Szanghaju również twierdzi, że nic o tym nie wie i odmówił dalszego komentarza w tej sprawie.

Dwa źródła, które przywołuje Reuters, są zdania, że te doniesienia sugerują, iż Huawei nie ma nadziei na zniesienie nałożonych sankcji po zmianie na fotelu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Ponadto źródła twierdzą, że do sprzedaży flagowych serii P i Mate mogą motywować producenta niewystarczające zapasy chipów, aczkolwiek on sam niedawno informował, że jest zupełnie inaczej.

Według analityków, Huawei może wykorzystać wszystkie dostępne procesory do końca 2021 roku. W związku ze stale kurczącą się pulą niezbędnych do produkcji komponentów, spodziewana jest stale malejąca sprzedaż smartfonów z serii P i Mate w pierwszym kwartale 2021 roku.

Aktualizacja – oficjalne oświadczenie Huawei

Plotki, jakoby Huawei planował sprzedaż swoich flagowych marek smartfonów, są całkowicie bezpodstawne. Huawei nie ma takich planów i nie ma żadnych podstaw dla takich plotek. Pozostajemy w pełni zaangażowani w naszą działalność w zakresie produkcji smartfonów i nadal będziemy dostarczać wiodące produkty i rozwiązania dla konsumentów na całym świecie.