Huawei P smart 2021
Huawei P smart 2021

Huawei zostanie jeszcze bardziej odcięty od usług Google

Sankcje nałożone na Huawei przez Stany Zjednoczone cały czas doskwierają chińskiej firmie. Kiedy wydaje się, że już gorzej nie będzie, docierają do nas informacje o kolejnych ograniczeniach. Tym razem smartfony Huawei bez certyfikacji Google stracą dostęp do dwóch kolejnych aplikacji.

Google Duo i Google Messages będą niedostępne na niektórych smartfonach Huawei i Honor

Do tej pory korzystanie z komunikatora do wideorozmów Google Duo było możliwe na dowolnym telefonie z Androidem. Według najnowszych doniesień, smartfony, które nie są wspierane, stracą wkrótce dostęp do aplikacji.

W kodzie wersji 123, która pojawiła się w Sklepie Google Play, znaleziono treść komunikatu, który może niebawem zacząć się wyświetlać niektórym użytkownikom. Sugeruje on, by pobrać swoje dane przed końcem wsparcia.

Because you’re using an unsupported device, Duo will unregister your account on this device soon. Download your Clips and call history to avoid losing them.

Redaktorzy XDA Developers dotarli w kodzie do informacji, która bardziej precyzyjnie określa „niewspierane urządzenia”. Chodzi tu o smartfony, które nie przeszły certyfikacji Google i nie mają GMS. W tym gronie znajdują się m.in. urządzenia marek Huawei i Honor, które zostały wydane po nałożeniu bana przez amerykański rząd.

Podobny los do Duo spotka także inną aplikację od Google – Messages – w Polsce znaną po prostu jako Wiadomości. Ta również ma przestać być wkrótce wspierana na urządzeniach, które nie przeszły odpowiedniej certyfikacji. Wtyczka zostanie wyciągnięta za nieco ponad dwa miesiące, a dokładniej 31 marca 2021 roku. Tego dnia smartfony, które trafiły na rynek bez GMS, przestaną mieć możliwość korzystania z aplikacji.

Oto komunikat znaleziony w kodzie Google Messages w wersji 7.2.203:

On March 31, Messages will stop working on uncertified devices, including this one.

Ma być to powiązane z dodaniem wsparcia szyfrowania End-to-End do usługi RCS. Google nie będzie mogło zapewnić, że urządzenia, które nie otrzymały certyfikatu są odpowiednio zabezpieczone i ich rozmowy będą w stu procentach prywatne.

W przypadku Duo sprawa jest już bardziej tajemnicza, ponieważ – oprócz porzucenia wsparcia dla niewspieranych urządzeń – nie zapowiada się póki co na żadne większe zmiany w tej usłudze.