Donald Trump odchodzi z przytupem – Stany Zjednoczone ponownie uderzają w Huawei

Lada dzień Donald Trump przestanie być prezydentem Stanów Zjednoczonych. Na odchodne postanowił jednak wraz ze swoją administracją ponownie utrudnić życie Huawei. Producent znalazł się w trudnej sytuacji.

Kampania przeciwko Huawei oficjalnie rozpoczęła się w maju 2019 roku, kiedy to Stany Zjednoczone wpisały firmę z Państwa Środka na tzw. listę podmiotów, co uniemożliwia jej utrzymywanie relacji z amerykańskimi przedsiębiorstwami. W kolejnych miesiącach USA nakładały kolejne sankcje na Chińczyków, ale jednocześnie wydawały też licencje ich partnerom, dzięki czemu mogli kupować amerykańskie produkty.

Stany Zjednoczone ponownie uderzają w Huawei

Jak donosi Reuters, administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych poinformowała dostawców Huawei, w tym Intela, że zamierza cofnąć niektóre licencje na sprzedaż produktów chińskiemu przedsiębiorstwu i odrzucić dziesiątki innych wniosków o zgodę na współpracę z Chińczykami.

Huawei

Nie wiadomo, których dokładnie firm to dotyczy, ale oprócz Intela wymienia się również japońską KIOXIA Corporation (znaną wcześniej jako Toshiba Memory Corporation). Decyzja nie od razu stanie się jednak ostateczna – jest dostępna ścieżka, która pozwala wpłynąć na decyzję Departamentu Handlu, lecz oczywiście nie ma pewności, jak to się skończy (to „przeciąganie liny” może trwać nawet 110 dni).

Według informacji, które przywołuje Reuters, na akceptację Departamentu Handlu oczekiwało ~150 licencji na dostarczenie Huawei produktów i technologii o wartości 120 mld dolarów. Decyzja w ich sprawie jednak nie zapadła, ponieważ różne agencje Stanów Zjednoczonych nie mogły uzgodnić, czy powinni zostać przyznane (urzędnicy najwyraźniej nie wiedzieli, czy będzie to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, czy jednak nie).

Co więcej, w kolejce do rozpatrzenia jest porcja następnych licencji na produkty i technologie o wartości 280 mld dolarów, ale teraz wydaje się, że zostaną odrzucone, skoro Departament Handlu ma intencję cofnąć już wydane licencje.

Reuters podaje, że Stany Zjednoczone podjęły taką decyzję podczas ostatnich spotkań z urzędnikami departamentów handlu, stanu, obrony i energii. W ich trakcie opracowano szczegółowe wytyczne dotyczące technologii 5G, a teraz zaczęto je wcielać w życie. Co jednak ciekawe, Departament Handlu Stanów Zjednoczonych nie chciał skomentować tych nieoficjalnych doniesień. Poprosiliśmy też o oficjalny komentarz Huawei – jeśli go dostaniemy, artykuł zostanie zaktualizowany.