składany smartfon Huawei Mate X2 foldable smartphone
Huawei Mate X2 (źródło: Huawei)

Nadchodzi system HarmonyOS dla smartfonów Huawei. Wiemy, który model zostanie zaktualizowany jako pierwszy

Android to wciąż podstawa świata smartfonów. Odkąd Huawei nie może instalować tego systemu w pakiecie z usługami Google na swoich urządzeniach, trwają intensywne prace nad jego funkcjonalnym odpowiednikiem – HarmonyOS. Już wkrótce będzie można go zobaczyć na smartfonach.

HarmonyOS wychodzi z etapu testów

System HarmonyOS jest w testach od długich miesięcy. Ponieważ jednak dostęp do nich mieli głównie deweloperzy z Chin, pojawiało się stosunkowo niewiele przecieków na temat tego zastępstwa dla Androida od Google. Nie znaczy to, że żyliśmy w kompletnej niewiedzy – samo Huawei zdradziło sporo o HarmonyOS:

HarmonyOS to zupełnie nowy system operacyjny oparty na rozproszonej architekturze opracowanej przez Huawei. Został on zaprojektowany z myślą o potrzebach przyszłości, w której będziemy pracować w ramach złożonego systemu połączonych ze sobą urządzeń IoT. System ten będzie mógł być wdrażany na wielu różnych urządzeniach i będzie elastycznie dostosowywał się do odmiennych zasobów sprzętowych i wymagań aplikacji.Mimo że, obecna wersja beta systemu zawiera niektóre elementy interfejsu użytkownika z nakładki EMUI 11, HarmonyOS zostanie zaprezentowany z całkowicie nowym interfejsem wraz z nadchodzącymi, nowymi smartfonami Huawei. Deweloperski program beta wciąż trwa i jesteśmy otwarci na wszelkie opinie ze strony programistów i współpracujących z nami partnerów, tak aby jak najlepiej zrealizować naszą wizję stworzenia kompleksowego oprogramowania.

Wspomniany w komunikacie firmy program beta właśnie dobiega końca, ponieważ Huawei ogłosiło na swoim profilu w portalu Weibo, że już niebawem HarmonyOS trafi w pełnej wersji na pierwszy smartfon.

Huawei Mate X2 pierwszym smartfonem z aktualizacją do HarmonyOS

Ciekawe, że pierwszym telefonem, który dostanie aktualizację do HarmonyOS nie będzie żaden z konwencjonalnych smartfonów Huawei. Zaszczyt ten spotka świeży produkt ze składanym wyświetlaczem – Huawei Mate X2. Oryginalnie na urządzeniu tym działa Android 10 wraz z nakładką EMUI 11, ale dość szybko jego nabywcy zobaczą powiadomienie o możliwości aktualizacji systemu do HarmonyOS. Kiedy to nastąpi?

Huawei przekazuje, że HarmonyOS będzie dostępny na Mate X2 już w kwietniu. Wychodzi więc na to, że struktura nowego systemu nie odbiega tak mocno od otwartoźródłowego Androida AOSP, skoro można przeprowadzić taką aktualizację zdalnie. Co prawda większą sensacją okaże się zapewne pojawienie się samego Mate’a X2 w Polsce (będzie pewnie koszmarnie drogi), ale perspektywa przyjrzenia się bliżej HarmonyOS też jest przyjemna. Czekamy więc.