HarmonyOS Huawei
źródło: Huawei

A to ciekawe – Huawei może udostępnić system HarmonyOS innym producentom smartfonów z Chin

Huawei od długich miesięcy pracuje nad własnym systemem mobilnym bazującym na Androidzie, by nie być zmuszonym do poruszania się po labiryncie licencji udzielanych (bądź nie) przez Google. Okazuje się, że mogą na tym skorzystać także inni chińscy producenci smartfonów.

Testy HarmonyOS 2.0 już trwają

HarmonyOS to system, który ma w założeniu zarządzać nie tylko smartfonami, ale całą rodziną urządzeń, tworząc ujednolicony ekosystem współpracujących ze sobą sprzętów. To szczytny i ambitny cel, na którego realizację Huawei nie szczędzi sił i środków.

Huawei HarmonyOS ecosystem
HarmonyOS trafi do szerokiej gamy urządzeń Huawei

Obecnie prowadzi się szeroko zakrojone testy HarmonyOS 2.0 w wersji beta, obejmujące smartfony, a także tablety. W sieci można znaleźć filmy, na których widać, jak te wczesne wersje oprogramowania radzą sobie na wybranych urządzeniach.

Dostępna jest nawet oficjalna lista urządzeń Huawei i Honor, z którymi HarmonyOS 2.0 będzie kompatybilny. Widać więc, że machina chińskiego giganta ruszyła, i jest już nie do zatrzymania.

HarmonyOS 2.0 także na smartfonach innych producentów?

Serwis gizchina podaje ciekawą informację. Podobno dyrektor Huawei, Richard Yu, wypowiedział się o możliwości udostępnienia systemu Harmony OS innym producentom smartfonów. Z takiej opcji chętnie skorzystałyby firmy, które funkcjonują głównie w Chinach, i nigdy nie podejmowały bliższej współpracy z Google, wyposażając swoje telefony w GMS.

Otworzenie się na współpracę z innymi firmami, pozwoliłoby Huawei stać się takim „chińskim Google”. Ponieważ dalekowschodni rynek mobilny jest ogromny, gigant elektroniki mógłby tylko na tym zyskać, rozwijając własne usługi (HMS) oraz powiększając zasoby sklepu z aplikacjami App Gallery.

Ciekawe, czy Harmony OS 2.0 rzeczywiście trafi na smartfony innych producentów niż Huawei czy Honor. Nawet jeśli tak, to poczekamy na to jeszcze długie miesiące.