google play system ocen
(fot. Google)

Boicie się cenzury? Bo Google Play nie będzie już miejscem „brzydkich” opinii

Firma z Mountain View zdecydowała się wprowadzić zmiany w Google Play. Recenzje, które wystawimy aplikacjom lub grom, pojawią się dopiero po 24 godzinach.

Google Play bez „podejrzanych” ocen

Dotychczas, gdy zdecydowaliśmy się wystawić ocenę aplikacji czy grze, którą pobraliśmy z Google Play, zazwyczaj pojawiała się ona od razu i była widoczna dla wszystkich. Google zamierza to jednak zmienić.

Skąd taka decyzja? Google twierdzi, że nowa polityka pomoże lepiej wykrywać „podejrzane” oceny. Najpewniej chodzi o przeciwdziałanie kampaniom bombardowania recenzji, które mogą sprowadzać się zarówno do masowego wystawiania najniższych ocen, a także tych najwyższych.

W pierwszym przypadku zazwyczaj mamy do czynienia z atakiem ze strony niezadowolonych użytkowników lub całych grup osób, co często skutkuje zauważalnym obniżeniem średniej oceny aplikacji lub gry. Zjawisko występuje w wielu miejscach w internecie i zdecydowanie Google Play nie jest od niego wolne.

Google Play oceny
Oceny w Google Play (fot. Tabletowo.pl)

Jeśli chodzi o zmasowany napływ wysokich ocen, to niektóre filmy – oczywiście niezgodnie z regulaminem sklepu Google – oferują usługi, które pozwalają szybko podbić ocenę aplikacji lub gry. Dzięki temu, może ona dotrzeć do potencjalnie większego grona odbiorców. Należy mieć na uwadze, że takie wystawianie ocen nie ma nic wspólnego z faktyczną jakością oprogramowania i często jest po prostu opłacone.

Trzeba będzie trochę poczekać

W celu przeciwdziałania wyżej wymienionym sytuacjom i wyeliminowania „brzydkich” opinii, firma z Mountain View podjęła decyzję o wdrożeniu zmian w Google Play. Według nowych wytycznych, recenzje aplikacji i gier będą pojawiać się po 24 godzinach. Podane ramy czasowe nie są jednak ustawione na sztywno. Możliwe, że ocena zostanie opublikowana trochę wcześniej lub później.

Wypada jeszcze wspomnieć, że recenzje, do momentu ich „zatwierdzenia”, nie będą widoczne dla użytkowników odwiedzających Google Play. Jednak deweloperzy będą mieli do nich dostęp. Dzięki temu, będą mogli odpowiednio wcześnie zareagować, przykładowo usuwając błąd w aplikacji, zanim sklep zostanie zalany negatywnymi opiniami.

Z jednej strony, nowa polityka powinna pomóc oczyścić Google Play z nic niewnoszących recenzji. Z drugiej jednak, ciekawe jak będzie wyglądała kwestia publikowania nieprzychylnych opinii, które faktycznie należą się deweloperom niekoniecznie dbającym o jakość oferowanego produktu.

Obecnie pozostaje tylko obserwować, jak i czy w ogóle sprawdzi się nowy mechanizm publikowania ocen w sklepie z aplikacjami.