Gry Google Play

Ruszyły testy Gier Google Play na PC. Dla Polski przygotowano stronę internetową

Gry Google Play w wersji na komputery weszły w kolejny etap rozwoju. Gigant z Mountain View ogłosił, że w kilku krajach rusza program otwartych testów. W Polsce uruchomiono stronę z najważniejszymi informacjami.

Gry Google Play na PC – co to jest?

Nazwa Gry Google Play kojarzy nam się pewnie z platformą na Androidzie, która między innymi ułatwia logowanie się do różnych gier mobilnych, zbieranie w jednym miejscu osiągnięć i wspieraniu smartfonowych rozwiązań przeznaczonych dla graczy. Koncentruje się przede wszystkim na wersjach błyskawicznych gier, które umożliwiają natychmiastowe rozpoczęcie gry rekreacyjnej. Nadchodzą jednak spore zmiany.

Odtąd nazwa „Gry Google Play” będzie odnosić się do aplikacji na komputery, za pomocą której można grać w ulubione gry na Androida. Pozwoli ona przeglądać i pobierać gry mobilne Google Play oraz grać w nie na komputerze lub laptopie z systemem Windows.

Dzięki tej aplikacji można będzie nie tylko grać w ulubione gry na Androida na komputerze, ale też używać klawiatury i myszy oraz cieszyć się sprawną synchronizacją między urządzeniami. W ten sposób, po zalogowaniu się na swoje konto Google będzie się dało synchronizować postępy i bibliotekę gier na wszystkich swoich sprzętach. Zaczniemy grę na telefonie, będziemy w stanie kontynuować ją na komputerze, a potem znów grać na telefonie.

Oprócz tego, można liczyć na integrację z programem Google Play Points. Zdobywamy w nim punkty za wszystko, co kupujemy w Grach Google Play – nawet za zakupy w aplikacji i subskrypcje. Na komputerze zdobędziemy i wykorzystamy punkty Play na tej samej zasadzie, co na urządzeniu mobilnym.

Jak na razie, Gry Google Play będą współpracować między urządzeniami mobilnymi na Androidzie a komputerami z systemem Windows. Nie są jeszcze dostępne na komputerach Mac.

Ruszyła otwarta beta

Google otworzyło możliwość testowania otwartej wersji beta aplikacji Gry Google Play, ale tylko w niektórych regionach. Taka możliwość stoi przed mieszkańcami Hongkongu, Korei Południowej i Tajwanu. W tych regionach każdy, kto ma konto zgodne z wymaganiami, będzie mógł zarejestrować się na liście oczekujących.

Obowiązują minimalne wymagania sprzętowe dla komputerów tych, którzy chcą dołączyć do programu testów:

  • Windows 10 (v2004),
  • Dysk SSD,
  • GPU do gier,
  • Procesor z 8 rdzeniami logicznymi,
  • 8 GB pamięci RAM,
  • 20 GB dostępnego miejsca,
  • Konto administratora Windows,
  • Włączona wirtualizacja sprzętowa,
  • Zgodna konfiguracja sprzętowa PC.

W tym momencie w testach dostępnych jest ponad 35 gier. Biblioteka ta będzie stale poszerzana o nowe tytuły.

Co z Polską?

Jak dotąd, w Polsce uruchomiono jedynie specjalną stronę internetową, poświęconą aplikacji Gry Google Play. Informuje ona, że co prawda wersja beta jeszcze u nas nie ruszyła, ale można zapisać się na newsletter, który poinformuje nas, kiedy dołączenie do testów będzie możliwe.

Na ten moment nie ma jeszcze daty premiery Gier Google Play na PC. Ciekawe, jak aplikacja będzie się sprawdzać w porównaniu z rozwiązaniem przygotowywanym przez Microsoft, który przecież obiecał emulację aplikacji z Androida na komputerach z Windowsem 11.