Google Play Games
źródło: Google

Google Play Games oficjalnie dostępne na PC. Aplikacja umożliwi grę w tytuły z Androida na Windowsie

Na początku grudnia 2021 roku, w ramach wydarzenia The Game Awards, została ogłoszona nowa aplikacja dla użytkowników urządzeń z systemem Windows. Google Play Games ma umożliwić grę w tytuły stworzone z myślą o systemie operacyjnym Android na naszych komputerach. Czy aplikacja zastąpi większość obecnie dostępnych emulatorów na rynku?

Google Play Games – oficjalny emulator gier z Androida na Windowsie

Niemalże od początku istnienia Sklepu Play dostępna jest aplikacja Google Play Games (Gry Google Play). Przede wszystkim umożliwia ona synchronizację postępu w grze, zbieranie informacji na temat osiągnięć i tabel wyników, a także udostępnianie ich znajomym przy pomocy profilu gracza. W aplikację wbudowano również takie klasyki, jak PAC-MAN, Pasjans czy Snake. Ponadto oferuje ona funkcję nagrywania ekranu.

Google Play Games wkrótce trafi na pierwsze komputery z systemem Windows i umożliwi rozgrywkę w tytuły z Androida. Dzięki temu będziemy w stanie zagrać w swój ulubiony, mobilny tytuł na naszym komputerze, laptopie czy tablecie, bazującym na oprogramowaniu Microsoftu. Apka jest niczym innym jak emulatorem, a więc najpewniej całkowicie zastąpi konkurencyjne rozwiązania – typu BlueStacks. Można oczekiwać, że będzie cechowała się bardzo dobrą optymalizacją – w końcu wychodzi z rąk samego Google.

Tło Gry Google Play
Źródło: Google Play

Aplikacja Google Play Games ma zapewnić proste przełączanie się pomiędzy platformami – smartfonem, tabletem, Chromebookiem oraz komputerem z Windowsem dzięki synchronizacji. Funkcja może okazać się tzw. killerem, bowiem żadne z konkurencyjnych narzędzi – czy to emulatory, czy Amazon Appstore (który odpala gry z Androida na Windowsie 11) – nie oferuje możliwości przeniesienia zapisu postępu w grach.

Google przedstawiło także minimalne wymagania systemowe dla aplikacji, które są na pierwszy rzut oka dość wygórowane. Aby odpalić Gry Google Play, producent zaleca system Windows 10 (w wersji v2004), dysk SSD z 20 GB wolnego miejsca, 8 GB pamięci operacyjnej, konto administratora Windows oraz włączoną wirtualizację sprzętową.

Dla przypomnienia, są to minimalne wymagania – a punkty obejmujące procesor z 8 wątkami (rdzeniami logicznymi) oraz kartę graficzną „do gier” mogą być tzw. overkillem dla mobilnych gier. Producent na razie nie ma w planach wprowadzić aplikacji Google Play Games na komputery z systemem macOS.

Na koniec warto dodać, że aplikacja jest aktualnie dostępna jedynie na wybranych rynkach – na tę chwilę tylko użytkownicy z Korei Południowej, Hongkongu i Tajwanu mają możliwość dołączenia do grona testerów wersji beta. Funkcja z pewnością trafi do Europy, jednak nie mamy informacji, kiedy możemy się spodziewać Google Play Games w Polsce.