Apple iPhone, Google Pixel
(fot. Made by Google)

Google ściągnie do Pixeli funkcję z iPhone’ów

Smartfony z rodziny Google Pixel już niebawem umożliwią wzywanie służb ratunkowych nawet wtedy, gdy jest się poza zasięgiem Wi-Fi i sieci komórkowej. Umożliwi to funkcja „Satelitarne SOS”, którą dostrzeżono już na pierwszych urządzeniach.

„Satelitarne SOS” na smartfonach Google Pixel

Opcja „Satelitarne SOS” pojawiła się w aplikacji Bezpieczeństwo osobiste na smartfonach z serii Google Pixel, pomiędzy alarmem SOS a wykrywaniem wypadku samochodowego. Wiele wskazuje na to, że trafiła tam przedwcześnie, bo jej kliknięcie niczego nie powoduje. Równocześnie można się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości ulegnie to zmianie. Wskazuje na to również to, co można zobaczyć na zrootowanym urządzeniu.

Satelitarne SOS na Google Pixel
(źródło: 9to5Google)

Otóż próba przejścia do tej opcji na zrootowanym smartfonie Google powoduje wyświetlenie informacji, że dzięki Pixelowi możesz wysyłać wiadomości do służb ratunkowych i udostępniać im swoją lokalizację, gdy nie możesz połączyć się z siecią komórkową lub Wi-Fi.

W dalszej części amerykański producent wyjaśnia, o co chodzi. Całość sprowadza się do możliwości powiadomienia służb ratunkowych o zdarzeniu i wezwania pomocy nawet wtedy, gdy nie ma się dostępu ani do internetu, ani nawet do sieci komórkowej. Wówczas użytkownicy mogą skorzystać z połączenia satelitarnego, by nie tylko poinformować pogotowie czy policję, ale też udostępnić komplet informacji, takich jak:

  • imię i nazwisko,
  • numer telefonu,
  • adres e-mail,
  • aktualna lub ostatnia znana lokalizacja,
  • informacje o urządzeniu (język, model, numer IMEI oraz poziom naładowania akumulatora),
  • a opcjonalnie także dane kontaktowe maksymalnie trzech uprawnionych osób.

Serwis 9to5Google zauważa, że nie wiadomo jeszcze, czy firma Google sama będzie odpowiadać za to rozwiązanie, czy też skorzysta z pomocy z zewnątrz. Ta druga opcja wydaje się bardziej prawdopodobna, a głównym kandydatem jest Garmin (i jego usługi Response / inReach), szczególnie że już wcześniej zauważano próby integracji.

Pixele jak iPhone’y

Wróćmy jednak do samej funkcjonalności. Rozwiązanie wydaje się bardzo zbliżone do tego, co Apple od lat oferuje użytkownikom iPhone’ów. Mowa o narzędziu Alarmowe SOS (łącze satelitarne), które również umożliwia powiadamianie służb ratunkowych, gdy użytkownik jest poza zasięgiem Wi-Fi i sieci komórkowej, wraz z przekazaniem podstawowych informacji.

W przypadku firmy Apple funkcja nie jest jednak dostępna w Polsce. To, czy z Pixelami będzie podobnie, pozostaje niewiadomą, choć warto zauważyć, że alarmowe SOS oferowane w ramach Garmin inReach jest w naszym kraju obsługiwane. Z drugiej strony Pixele nie są oficjalnie dystrybuowane przez Google w Polsce, a to może być problemem.