bankrut bez pieniędzy no money puste kieszenie
fot. Tumisu / Pixabay

Powstaje kalkulator, dzięki któremu policzysz swoją inflację

Inflacja to bez wątpienia temat, który w ostatnich miesiącach odmieniany był w mediach przez wszystkie przypadki. Trudno się temu dziwić, ponieważ jest to problem, który dotyka nas wszystkich. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że przygotowuje specjalny kalkulator, dzięki któremu każdy będzie mógł policzyć swój wskaźnik inflacji.

Inflacja indywidualna. Co to takiego?

W udostępnionej przez GUS pod koniec stycznia 2024 roku publikacji „Co warto wiedzieć o inflacji cz. II” znalazła się informacja o tym, że prowadzone są prace nad udostępnieniem kalkulatorów inflacji indywidualnej. Co takiego kryje się pod tym pojęciem?

Oczywiście nie jest to żadne „rocket science”. Pojęcie inflacja indywidualna oznacza po prostu zmiany w poziomie cen, które wpływają na konkretnego konsumenta lub gospodarstwo domowe. Różni się ona od ogólnej inflacji, ponieważ każdy konsument wydaje pieniądze na inny „koszyk” dóbr i usług, który może być w różny sposób dotknięty zmianami cen. Na przykład, jeśli ktoś wydaje dużą część swojego budżetu na edukację i opiekę zdrowotną, a te sektory doświadczają szybszego wzrostu cen niż inne, to inflacja indywidualna tego konsumenta będzie wyższa niż średnia inflacja w gospodarce.

Warto dodać, że w publikacji Urząd poinformował również, że rozważa wznowienie obliczeń wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych według grup dochodowych. Taki krok pozwoliłby na zobrazowanie skali inflacji w gospodarstwach domowych z różnych przedziałów dochodowych, czyli klasy wyższej, średniej oraz najuboższych.

Kiedy kalkulator będzie dostępny?

Główny Urząd Statystyczny przekazał PAP, że obecnie kalkulator przechodzi przez etap testów wewnętrznych. Sprawdzana jest m.in. poprawność jego obliczeń, a także dodawane są nowe funkcjonalności. Testowa wersja programu może zostać udostępniona jeszcze w tym roku, a dokładniej w 4. kwartale, czyli trzeba na niego trochę poczekać.

Urząd podkreśla, że jedną z głównych zalet przygotowywanego rozwiązania będzie jego elastyczność. Chodzi tutaj o możliwość zaimplementowania własnej struktury wydatków dopasowanej do rzeczywistych zobowiązań naszego gospodarstwa domowego. Kalkulator ma również oferować badanie budżetu domowego np. według klas miejscowości.

GUS podkreślił, że kalkulator indywidualnej inflacji będzie narzędziem służącym wyłącznie celom informacyjnym. Wyniki uzyskane za jego pomocą nie będą traktowane jako oficjalny wskaźnik.