Google Search Labs
Źródło: Google

Google pokazuje, jak sztuczna inteligencja pomoże w codziennym życiu

W dzisiejszych czasach sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej wszechobecna i pomaga nam w wielu dziedzinach naszego codziennego życia. Google wprowadza nowy program o nazwie Search Labs, który ma zrewolucjonizować sposób, w jaki użytkownicy przeglądają internet. Jak wygląda ta rewolucja?

Wyszukiwarki stały się integralną częścią naszego cyfrowego życia. Ba, wiele osób nie wyobraża sobie obecnie bez nich życia. Wyszukiwarki stale ewoluują, aby sprostać naszym ciągle rosnącym wymaganiom. Obecnie najbardziej popularną przeglądarką jest Google Chrome, która właśnie otrzymała nowe funkcje.

Google w kooperacji z AI

W ramach rozwoju swojej aplikacji Google korzysta z potężnej i ostatnio bardzo popularnej sztucznej inteligencji (AI). Dzięki niej możliwe jest operowanie na ogromnych ilościach dostępnych w internecie danych oraz wykonywanie złożonych zadań w błyskawicznym tempie, co wcześniej zajmowało wiele godzin.

Nowa funkcjonalność to kolejny etap rozwoju, mający na celu ułatwienie i usprawnienie korzystania z zasobów internetu. Po przeglądarkach takich, jak Edge czy Opera, teraz przyszła kolej na firmę z Mountain View.

Źródło: Google

Jednym z przejawów tej ewolucji jest Google Search Labs. Łącząc moc przeglądarki internetowej z ogromnymi możliwościami sztucznej inteligencji, Search Labs ma za zadanie odmienić sposób, w jaki użytkownik pozyskuje informacje z internetu. Zamiast zadawać wiele pytań i samodzielnie łączyć zebrane informacje, wyszukiwarka może teraz wykonać część tej pracy za niego.

Nierzadko bywają takie sytuacje, że wyniki wyszukiwania są kompletnie odmienne od tego, co faktycznie chcemy znaleźć, a nasze oczekiwania pozostają niespełnione. Nowy program ma temu zapobiec i dostarczyć odpowiednie informacje, wyczerpujące interesujące zagadnienie. W ramach Search Labs będzie można skorzystać z kilku nowych funkcji:

  • SGE (Search Generative Experience) – sztuczna inteligencja generuje najlepszą, według algorytmu, odpowiedź na podstawie zapytania.
Wyszukiwarka Google
Źródło: Google
  • Wskazówki dotyczące kodu – wsparcie dla programistów, sztuczna inteligencja generuje rozwiązanie (w postaci kodu programistycznego) problemu.
Źródło: Google
  • Dodaj do arkusza – za pomocą tej funkcji można wstawić wynik wyszukiwania niezależnie i bezpośrednio do arkusza, co ułatwia organizację i zapisywanie interesujących informacji.
Źródło: Google

Jak z tego skorzystać?

Na ten moment Search Labs jest opcją eksperymentalną i w celu jej wypróbowania należy się zapisać na listę oczekujących. Gdy czas oczekiwania dobiegnie końca, na podany przez użytkownika adres e-mail zostanie wysłana informacja o przyznaniu dostępu. Co ważne, GSL jest dostępne wyłącznie w najnowszych wersjach przeglądarki Chrome na urządzenia mobilne i desktopy, na razie tylko jednak w Stanach Zjednoczonych, aczkolwiek firma chce w przyszłości rozszerzyć dostępność Search Labs na inne kraje.

Takie rozwiązania są bardzo mile widziane. Sztuczna inteligencja w połączeniu z wyszukiwarką może ułatwić nam życie. Dzięki Search Labs można otrzymać lepsze i wyczerpujące wyniki wyszukiwania w mgnieniu oka, zamiast przeszukiwać dziesiątki podstron. Jak wszystko, co nowe – bez problemów zapewne się nie obejdzie. Podobnie było z chatbotem Google Bard, który tych wpadek mało nie miał. Pożyjemy, zobaczymy.