Google Chrome
(fot. Tabletowo.pl)

Korzystasz z Google Chrome? Koniecznie pobierz najnowszą aktualizację

Mimo iż tym razem Google Chrome nie otrzymał żadnych znaczących nowości, to naprawdę warto pospieszyć się z pobraniem aktualizacji. Firma z Mountain View usunęła poważne podatności, mogące zagrażać wielu użytkownikom.

Ważna aktualizacja Chrome’a

Nie powinno dziwić, że Google Chrome jest częstym celem cyberprzestępców. W końcu mamy do czynienia z aplikacją, która zdominowała rynek przeglądarek internetowych, zarówno na desktopie, jak i na urządzeniach mobilnych. Oczywiście charakteryzuje się ona wysokim poziomem bezpieczeństwa, ale należy pamiętać, że żadne oprogramowania nie jest idealne i prawie każde zawiera luki.

Na szczęście, twórcy Chrome’a zazwyczaj dość sprawnie reagują na poważniejsze zgłoszenia podatności, starając się jak najszybciej zaktualizować wadliwe oprogramowanie. Jak zwraca uwagę serwis Bleeping Computer, najnowsza aktualizacja rozwiązuje problem z lukami zero-day.

Z informacji przedstawionych przez firmę z Mountain View wynika, że aktualizacja usuwa 5 podatności. Jedna z nich, oznaczona jako CVE-2021-4102, wciąż „istnieje na wolności”. Wspomniana luka została odkryta, a następnie zgłoszona przez anonimowego badacza bezpieczeństwa. Wykorzystywana była tutaj słabość silnika Chrome V8 JavaScript.

Google Chrome
(fot. Tabletowo.pl)

Warto dodać, że podobne podatności są często wykorzystywana przez atakujących, aby wykonać dowolny kod na komputerze i uciec z teoretycznie bezpieczniej piaskownicy. Może to mieć fatalne skutki dla nieświadomych użytkowników.

Google podkreśla, że nie zamierza obecnia ujawniać jakichkolwiek większych szczegółów na temach zalatanych luk. Ma to zapobiec ich wykorzystywaniu do momentu aż wszyscy lub większość użytkowników pobierze najnowszą wersję.

Aktualizacja jest już wdrażana

Jak już wcześniej wspomniałem, naprawdę warto pośpieszyć się z aktualizacją. Najlepiej nie czekać na automatyczne przeprowadzenie tego procesu i ręcznie pobrać oraz zainstalować nową wersję. Oznaczona jest ona jako 96.0.4664.110.

Firma dodaje, że Google Chrome w wersji 96.0.4664.110 przeznaczony jest na wszystkie ważne plaformy desktopowe – Windows, macOS oraz Linux. Aktualizacja będzie udostępnienia stopniowo w ciągu najbliższych dni.

Sprawdziłem jej dostępność w przypadku wersji na macOS. Aktualizacja jest już u mnie widoczna. Powinna być dostępna również w przypadku Windowsa.