Google Chrome
(fot. Tabletowo.pl)

Google Chrome otrzyma rozbudowane narzędzie do zrzutów ekranu

W Google Chrome możemy już korzystać z wbudowanego narzędzia do wykonywania zrzutów ekranu. Niebawem ma ono doczekać się sporej aktualizacji i wprowadzania nowych funkcji.

Narzędzie jest już dostępne, ale…

W zeszłym roku, we wczesnej wersji testowej Google Chrome, pojawiło się narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu. Podobnie jak w przypadku innych eksperymentalnych funkcji, zostało ono ukryte za flagą, którą należało włączyć.

Od pierwszego wdrożenia wspomnianego narzędzia trochę się zmieniło. Obecnie jest ono dostępne w stabilnych wersjach przeglądarki o numerze 98 i nowszych. Wciąż jednak koniecznie jest włącznie odpowiedniej flagi.

Jeśli chcecie skorzystać z opisywanej funkcji, to należy przejść do ustawień flag w Google Chrome (np. wpisując chrome://flags/ w pasku adresu), a następnie aktywować flagę o nazwie #sharing-desktop-screenshots i ponownie uruchomić przeglądarkę. Narzędzie jest dostępne pod ikoną udostępniania, widoczną w prawym rogu paska adresu.

Narzędzie doczeka się większej aktualizacji

Jak przed chwilą wspomniałem, narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu wciąż jest ukryte pod flagą. Nie oznacza to jednak, że firma z Mountain View zdecydowała się porzucić jego rozwój. Co więcej, w najnowszym wydaniu Google Chrome Canary doczekało się ono sporych zmian.

Google Chrome zrzut ekranu
(fot. Leopeva64-2, Reddit)

Zaktualizowane narzędzie pozwala na dodawanie: różnych kształtów (m.in. strzałek, linii czy kwadratów), tekstu czy emoji. Użytkownik ma do wyboru kilka kolorów i proste opcje związane z tekstem (m.in. pogrubienie czy pochylenie). Dostępne funkcje powinny okazać się wystarczające do chociażby zaznaczania fragmentu tekstu albo dodania komentarza do wykonanego zrzutu ekranu.

Testerzy, którzy korzystają z Google Chrome z wczesnego kanału rozwojowego Canary, mogą aktywować nowe narzędzie. W tym celu należy włączyć dwie flagi:

  • sharing-desktop-screenshots,
  • sharing-desktop-screenshots-edit.
Google Chrome narzędzie do zrzutów ekranu
Obie flagi muszą być włączone (fot. Tabletowo.pl)

Po ponownym uruchomieniu Google Chrome rozwiązanie powinno być już dostępne. Należy mieć na uwadze, że obecnie mamy do czynienia z wersją beta, która niekoniecznie musi działać zgodnie z założeniami.

Najpewniej z czasem narzędzie zostanie wprowadzone do stabilnych wydań przeglądarki. Trudno jednak stwierdzić, czy doczeka się ogólnodostępnego wdrożenia czy wciąż będzie ukryte w ustawieniach flag.