smartfon Google Pixel 4
Google Pixel 4

Premiera Pixel 4 i Pixel 4 XL. Oto wizja flagowego smartfona z Androidem od Google

Smartfony Google nie są oficjalnie dostępne w Polsce. Co prawda można je kupić w jednym z renomowanych sklepów z elektroniką, ale ceny nie są zbyt zachęcające, ponieważ są zwyczajnie za wysokie. Dziś koncern z Mountain View zaprezentował kolejną generację swoich flagowców, modele Pixel 4 i Pixel 4 XL. W naszym kraju zawrotnej kariery raczej nie zrobią, ale w innych mają szanse podbić serca użytkowników.

Wszystkie smartfony Google są niezwykle oryginalne, nie zawsze w dobrym tego słowa znaczeniu. Można je kochać albo nienawidzić – prawdopodobnie żadne flagowce nie wywołują tak skrajnych emocji, jak właśnie te od koncernu z Mountain View. Podobnie zapewne będzie również w przypadku najnowszych propozycji z najwyższej półki – Google Pixel 4Google Pixel 4 XL.

Google Pixel 4 i Google Pixel 4 XL – ekran

Google od samego początku wprowadza na rynek mniejszą i większą wersję swojego flagowego modelu. Google Pixel 4 ma 5,7-calowy ekran o rozdzielczości Full HD+ 2280×1080 pikseli, natomiast Google Pixel 4 XL 6,3-calowy WQHD+ 3040×1440 pikseli. W obu przypadkach wyświetlacz ma proporcje 19:9 i odświeża obraz z częstotliwością do 90 Hz (producent używa tu określenia Smooth Display). Warto też zauważyć, że ramki dookoła niego nie są symetryczne – ta na górze jest dość szeroka, podczas gdy ta na dole zauważalnie węższa.

smartfon Google Pixel 4
Google Pixel 4

Google zaprojektowało panel przedni w taki sposób nie bez powodu. Na ramce nad ekranem znajduje się bowiem zaawansowany moduł wykorzystujący rozwiązania opracowane w ramach Project Soli, umożliwiające m.in. sterowanie wybranymi funkcjami smartfona za pomocą gestów (na przykład machnięcie ręką, aby przełączyć odtwarzany utwór albo wyciszyć alarm) – nosi to nazwę Motion Sense. Zadaniem modułu jest również weryfikacja biometryczna użytkownika (skanowanie twarzy), które ma zapewniać podobny poziom bezpieczeństwa i wygody, co Face ID od Apple (a może nawet i wyższy). To bardzo istotne, bowiem na pokładzie nie ma czytnika linii papilarnych.

Google Pixel 4 i Google Pixel 4 XL – procesor, RAM, pamięć

Sercem Google Pixel 4Google Pixel 4 XL jest ośmiordzeniowy (8x Kryo 485; 7 nm) procesor Qualcomm Snapdragon 855 2,84 GHz z układem graficznym Adreno 640. Jak widać, Google nie zdecydowało się zastosować w swoich tegorocznych flagowcach bardziej wydajnego Snapdragona 855+. Na pokładzie obu smartfonów znajduje się też 6 GB RAM i w wersji podstawowej 64 GB pamięci wbudowanej (w wyższej 128 GB), oczywiście bez możliwości rozszerzenia przy pomocy karty microSD.

Google Pixel 4 i Google Pixel 4 XL – aparat

Google Pixel 4Google Pixel 4 XL są pierwszymi smartfonami Google z podwójnym aparatem na panelu tylnym. Główny ma rozdzielczość 12 Mpix (f/1.7) i wykorzystuje technologię Dual Pixel, podczas gdy drugi charakteryzuje się 16 Mpix (f/2.4) i pełni rolę tzw. teleobiektywu. Pracę obu wspiera optyczna i elektroniczna stabilizacja obrazu.

Podobnie jak we wszystkich dotychczasowych urządzeniach od koncernu z Mountain View, także i tutaj spodziewamy się wybitnych możliwości i efektów. Amerykanie dodali też kilka nowych funkcji, m.in. live HDR+ (efekt HDR w czasie rzeczywistym jeszcze przed zrobieniem zdjęcia), opcję ustawiania „podwójnej ekspozycji” i tryb dedykowany zdjęciom rozgwieżdżonego nieba (odpowiada za to ulepszony Night Sight).

smartfon Google Pixel 4
Google Pixel 4

Google Pixel 4 i Google Pixel 4 XL – pozostała specyfikacja

Na pokładzie Google Pixel 4Google Pixel 4 XL nie zabrakło również wrażliwych na ściskanie ramek (Active Edge), głośników stereo i chipu Titan M odpowiedzialnego za dbanie o bezpieczeństwo użytkownika. Na przodzie smartfonów umieszczono pojedynczy aparat o rozdzielczości 8 Mpix (f/2.0; Fixed Focus; 90° FOV). Mniejszy model zasila akumulator o pojemności 2800 mAh, zaś większy bateria 3700 mAh. W pudełku znajdzie się szybka ładowarka 18 W. Urządzenia można też ładować bezprzewodowo. Na liście parametrów nie ma zaś 3,5 mm złącza słuchawkowego.

Google Pixel 4Google Pixel 4 XL po wyjęciu z pudełka pracować będą pod kontrolą Androida 10. Ich właściciele mogą spodziewać się trzech lat wsparcia w postaci comiesięcznych aktualizacji łatek bezpieczeństwa i update’ów do nowszych wydań systemu. Oprócz tego, dostaną oni na trzy miesiące 100 GB w usłudze Google One za darmo.

Obudowa Google Pixel 4Google Pixel 4 XL jest pyło- i wodoszczelna (IP68). Klienci dostaną do wyboru trzy wersje kolorystyczne: czarną Just Black, białą Clearly White i pomarańczową Oh So Orange (edycja limitowana). Ceny mniejszego modelu zaczynają się od 799 dolarów, zaś większego od 899 dolarów. Warianty 128 GB są w obu przypadkach o 100 dolarów droższe.

Google Pixel 4 i Google Pixel 4 XL – ceny w Europie

  • Google Pixel 4 64 GB – 749 euro*/669 funtów
  • Google Pixel 4 128 GB – 849 euro*/769 funtów
  • Google Pixel 4 XL 64 GB – 899 euro*/829 funtów
  • Google Pixel 4 XL 128 GB – 999 euro*

*ceny w euro to ceny obowiązujące w Niemczech

Źródło: Google